Zippo Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

0

Zippo çakmak uzun tarihiyle köklü bir geçmişe sahiptir. 1930’lu yıllarda George G. Blaisdell tarafından geliştirilmiştir.

zippo

Blaisdell, Avusturya yapımı bir çakmağın çalışma prensibini görüp etkilenmiş ve rüzgarlı havada dahi verim alınmasından ötürü kullanışlı bir çakmak olduğunu düşünmüştü. Hem kullanışlı yapısı hem de karakteristik desenleriyle Zippo çakmaklar, bugün tarz sahibi erkeklerin vaz geçemediği aksesuarlar arasında yer alıyor.

Zippo çakmaklar hakkında geçmişe bir yolculuk yapıldığında bilinmesi gereken 5 özelliğiyle karşılaşılıyor

1- Zippo’nun bugünkü hali

Uzun süre çakmak üzerine düşünen George G. Blaisdell, geliştirdiği Zippo’yu 1932 yılında yenilemeye ve daha fonksiyonel hale getirmeye karar verdi. Kötü hava şartlarında bile çakmağın alevlenmesini sağlayacak yeni bir tasarım geliştirdi ve uzun süre üretim yapılmasını sağladı. Zippo kelimesi Blaisdell’in “Zipper” (fermuar) kelimesinin tınısını çok sevmesinden dolayı orta çıkmıştır. Zipper kelimesi üzerine çeşitli denemeler yapan Blaisdell sonunda modern olduğuna karar verdiği “Zippo” kelimesini türetti.

2- İlk Zippo çakmaklar ömür boyu garanti ile satıldı  

Blaisdell Zippo çakmak tasarımında iddialı bir satış tekniği uyguladı ve çakmakları “ömür boyu garanti” altında satışa sunarak, “Zippo çakmak her daim çalışır aksi halde biz ücretsiz bir şekilde tamir ederiz” şeklinde tüketicilere garanti vermiştir.  

3- Reklam amacıyla kullanılan tek çakmak Zippo’dur

1930’lu yılların ortasında 500 tane özel Zippo çakmağı üretildi. Bu çakmaklar; prestij sahibi şirketlerin reklam çalışmalarında kullanıldı. Reklam amacıyla kullanılan ilk çakmak özelliğine sahip olan Zippo; bugün hala kullanılmakta ve koleksiyonerlerin özel ilgisine hitap etmektedir.

4- Zippo dünyaya II. Dünya Savaşı ile tanıtıldı

Zippo çakmakların tüm dünyaya yayılması II. Dünya Savaşı zamanına kadar uzanır. Savaş başladığında Zippo üretimleri durduruldu ve şirket Amerikan ordusu için çakmak üretimi yapmaya başladı. Bu askeri üretim sonucunda Zippo, siyah ve çatlak desenli tasarımlara kavuştu. Amerikan ordusunun Zippo’ları savaşta kullanması Zippo’nun diğer ülkeler tarafından tanınmasını sağladı ve şirket üretim gücünü artırdı.

5- Zippo çakmak imajının yayılmasında Hollywood ve Broadway etkisi

Zippo çakmaklar sadece bir sigara, puro yakma aracı değil aynı zamanda tarz sahibi kişilerin önemli ve güçlü bir aksesuarı olarak kabul ediliyor. Zippo’ların karizmatik bir etkiye sahip olmasının en büyük nedeni şüphesiz Hollywood ve Broadway sahneleridir. Günümüze kadar binlerce sahnede kullanılan Zippo’lar, “güçlü, karizmatik” imajın oluşmasını sağlamıştır.

Bu köklü tarihe sahip bir Zippo çakmağa sahip olmak istiyorsanız, cinarextreme.com internet sitesinden tarzınıza uygun desen ve işlemelerdeki Zippo çakmakları inceleyebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER