Zaman yönetiminin kazandırdığı 13 alışkanlık

0

zaman-yonetimi
Zaman, yerine konması, geri döndürülmesi, yenilenmesi, depolanması, satın alınması mümkün olmayan bir kaynak. Zaman doğru yönetilemediğinde kişinin yaşayacağı en büyük sıkıntılardan birisi strese girmektir. Strese girdikçe; bir de stres yönetimini eğer yapamıyorsanız, otokontrolünüz zayıflar. Enerjiniz ve yapabilirliklerinize inancınız azaldığı gibi tahammülünüz de azalır. Stres arttıkça stresin tüm fiziksel, zihinsel, duygusal ve davranışsal etkilerini yaşarsınız. Gerginliğiniz zamanla çevrenizle kurduğunuz iletişime negatif yönde yansımaya başlar. Ve an gelir; pirincin taşını ayıklayamaz olursunuz.

Zaman doğru yönetilemezse sonucunda ne olur? Zaman yönetimini yapamadığınızda kendinizi sürekli baskı altında hissedersiniz. Her işi olması gerektiğinden daha kısıtlı zamanda yapmak için kendinizi koşuşturup dururken ve panik halde bulursunuz. Yaşadığınız içsel ve dışsal faktörlerden kaynaklanan gecikmeler için devamlı söylenirsiniz, zamanla öfkelenmeye başlarsınız, geriliminiz artar, umutsuzluğa yönelirsiniz. İşlerin yoğunluğundan ve zamanın kısıtlılığından yakınıp durursunuz. Ailenize, arkadaşlarınıza, evinize, dinlenmeye, spora, sosyal aktivitelere, kişisel bakıma yeterli zaman ayıramazsınız.

Eve gitseniz de kafanızdaki yapılacak işler düğmesinin şalterini aşağı indiremezsiniz. Tatilde ya da serbest zamanınızda bile gevşeyemez; biriken, yığılmış, yapılmayı bekleyen, ertelediğiniz, problem küçükken çözmediğiniz işleri kafanızda evirir, çevirir ve unutmayı beceremezsiniz; böylece güzel anlarınızın da tadını kaçırırsınız.

En erken saatleri en iyi işlerimiz için ayırmamız gerekir. Günün ilerleyen saatlerinde ise daha az önemli işlerimizi yapmamız gerekir. Halbuki çoğumuz rutin işler ile o kadar haşır neşir oluruz ve günün en verimli saatlerini bunlar için ayırırız ki geri kalan verimsiz saatlerde ise daha önemli işlerimizi halletmek için kullanırız.Gün içinde zihinsel ve bedensel performansın en düşük, en yüksek olduğu zamanlar vardır. Bunlar vücudun biyolojik ritmini oluşturur. Kişilerin performanslarının ne zaman yüksek olduğunu bilmeleri, zamanlarını verimli kullanmaları açısından çok önemlidir. Sabah iyi performans gösteremiyorsanız, iyi uyuyup uyumadığınıza dikkat edin.

Birçok kişi zamanın kendisine yetmediğinden yakınır. Zaman belirli bir ritimde akıp gider, onu planlayamazsınız. Planlayabileceğiniz bir tek şey kendinizsiniz. Zaman yönetimi hangi alışkanlıkları kazandırır, sizin için hazırladık.

 1. Zamanı denetleyebilir ve yönetebilirseniz işlerinizi daha hızlı ve daha iyi yapabilirsiniz. İşlerini zamanında bitiremeyenler, kendilerince akla yakın gelecek bir sürü mazeret bulabilirler. Zamanını verimli kullanan insanlar ise her zaman yeterli zaman bulur.
 2. Yapmanız istenen veya kendinize ait işlerinizi zamanında ya da öncesinde yetiştirirsiniz.
 3. Yararsız ve zamanınızı çalan alışkanlıklarınızdan kurtulursunuz.
 4. Boş zaman artacağı için, zamandan tasarruf ederek rahatlamaya, kendinize, ailenize, arkadaşlarınıza, evinize, dinlenmeye, spora, sosyal aktivitelere, kişisel bakıma daha çok zaman ayırma olanağınız olur. Daha dengeli bir hayat yaşarsınız.
 5. Ertelemelerden kurtulursunuz.
 6. Hayatınızdaki stresi zaman yönetimini doğru yaparak azaltırsınız. Kendinizi sürekli baskı altında hissetmezsiniz.
 7. Öz disiplin sağlarsınız.
 8. Konsantrasyonunuz artar.
 9. Motivasyonunuz artar.
 10. Enerjinizi daha fazla iş için harcayabilirsiniz.
 11. Toplantılarınız daha verimli geçer.
 12. Daha planlı ve daha düzenli olursunuz.
 13. Önceliklerinizi daha doğru belirleyebilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER