Yüzmek için 5 sebep

0

Yüzmek  insana maksimum düzeyde fayda sağlayan sporlar arasında. Su hem sakinlik ve dinginlik verir hem de vücut ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

yüzmekYüzmek, yaş sınırı olmadan her yaştan ve cinsiyetten kişinin uzun süre yapabileceği rahatlatıcı ve eğlenceli bir spordur. Hem yapılan fiziksel hareketlerden dolayı,  hem de suya karşı bir kuvvet uygulandığı için tüm kasları çalıştırır. Diğer tüm sporlarla kıyaslandığında daha fazla kalori yakılmasına ve hızlı forma girmeye neden olur. Sporsal aktivitelerin yanında bazı fiziksel sağlık sorunlarında da etkilidir.

Siz de yüzmeye başlamak istiyor ama karar veremiyor musunuz?

İşte, size yüzmek için 5 sebep

Kemik sorunlarında etkilidir

Uzun süreli kas ve eklem sorunu olanlar fiziksel ve fizyolojik aktivite olarak bu spordan faydalanabilirler. Yüzme esnasında yapılan hareketleri normal zamanlarda yapsanız yüzme kadar etkili olmaz. Çünkü su kas ve eklem dokularının omurga üzerindeki baskıyı azaltmasına yardımcı olur. Eğer kemik hastalıklarınız varsa, iltihap dahil yüzmek tüm sorunlara çözüm olabilmektedir.

Tüm kas grubunu çalıştırır

Birçok spor dalı bölgesel olarak çalışma sağlar. Yüzme ise tüm vücut kaslarını çalıştırmak için yapabileceğiniz  sporlardan birisidir. Tüm kas gruplarının eşit ölçüde çalışmasını sağlayan bu spor ile eklemleriniz ve kemikleriniz kuvvetlenir. Düzenli yüzmek kasları güçlendirir ve sağlıklı bir kas yapısına sahip olunmasını sağlar.

Bağışıklığı arttırır

Soğuk su insanların vücut dirençlerini arttırır. Bağışıklık sistemini uyarır, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Bu etkileri sayesinde kişilere hastalıklardan korumaya yönelik önemli katkılar vardır. Bağışıklık sistemi ile birlikte dolaşım sisteminde de düzenleyici bir etkisi vardır. Damar hastalıklarının görülme riskini azaltır.

Esnekliği arttırır

Suyun içerisinde eklemler ve kaslar daha kolay esner. Yüzen insanların bu nedenle esneklikleri daha fazladır. Uzuvlar daha geniş açılarda kolaylıkla açılabilir.

Zayıflamaya yardımcı olur

Yaklaşık olarak bir saat yüzüldüğünde 510/520 arası kalori yakıldığı bilinmektedir. Bir saatlik spor için oldukça yüksek bir rakamdır. Bu nedenle yüzmek hızla zayıflamanıza ve formda kalmanıza tam destek sağlar. Kilo kontrolü için oldukça faydalıdır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER