Yaz lastiğine geçerken dikkat etmeniz gereken 6 şey

0

araba-lastik

Baharın gelişiyle birlikte yaz lastiğine geçiş başladı. Eğer henüz yaz lastiğiniz yoksa aracınız için yeni bir takım almanın zamanı geldi de geçiyor. Daha iyi ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak için bahar ve yaz aylarında yaz lastikleri kullanmakta fayda var. Peki yaz lastiğine geçerken dikkat etmemiz gereken noktalar neler?

Diş derinliğine önem verin
Öncelikle lastiğinizin dış derinliğinin boyutunu mutlaka kontrol edin. Dış derinliğinin 1.6 mm’den daha düşük olmaması gerek. Bu durumdaki lastiklerin hukuken kullanılması yasak olduğu gibi yol tutuşu, fren mesafesi, yakıt tüketimi gibi konularda olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Bu durumda değiştirilmesi gerekiyor.

Uygun janta monte edilmeli
Lastiklerinizin doğru bir şekilde uygun janta monte edildiğinden ve uygun hava koşullarında şişirilip şişirilmediğinden emin olun. Lastiğinize aracınızın kitapçığında belirtilen doğru ve uygun havayı basmanız lazım.

Düzensiz aşınmalara dikkat edin
Lastiklerde oluşabilecek düzensiz aşınmalar da son derece önemli bir konu. Yaz lastiklerinizin diş, topuk, yanak ve sırt bölümlerini kontrol ettirmelisiniz. Lastiğinizin herhangi bir noktasında bulunan düzensiz aşınma, delinme, yıpranma ve yırtılma gibi sorunlar lastik konusunda uzman kişiler tarafından incelenip tamir edilmeli, tamiri mümkün değilse değiştirilmelidir.

Hava basıncını kontrol edin
Hava basıncı kontrolünü de sakın aksatmayın. Lastiklerinizin havasını en az 15 günde bir lastikler soğukken kontrol etmeli, var ise ekletmelisiniz. İyi bir lastik doğru hava basıncı ile daha verimli çalışır. Yüksek havaya sahipse lastiğin sırtının ortasında, düşük havaya sahipse lastiğin sırtının omuza doğru kenarlarında normalin dışında aşınmalar görülebilir. Bu da lastiği daha önce değiştirmenize sebep olur.

Balans ayarını iyi yapın
Lastik değişim zamanlarında önem verilmesi gereken bir diğer konu ise balans ayarı.Balans ayarını iyi yaptırın.

Lastiğin montajı sağlam olsun
Aracın dengede olması için, lastikleri araca monte ettirirken karşılıklı gelen bijonları iyice sıkarak lastiğin tam olarak yerine oturduğundan emin olun.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER