Yaz lastiği alırken dikkat etmeniz gereken 7 şey

0

lastik

Baharla beraber yaz lastikleri kullanılmaya başlandı. Henüz yaz lastiği edinmediyseniz aracınız için yeni bir takım almanın tam sırası. Yaz lastiğiniz olup da herhangi bir hasarı varsa, inik, patlamış veya eskimeye yüz tutmuş ise yeni lastiklerle değiştirmeniz şart.

Sıcak havalarda, kış lastikleri önemini kaybediyor. Bahar ve yaz aylarında daha iyi performans ve güvenli bir sürüş deneyimi yaz lastikleriyle mümkün oluyor. Peki yaz lastiği alırken nelere dikkat etmeli?

1.Lastik boyutuna dikkat edin
Araç üreticilerinin tavsiye ettiği lastik boyutunun dışına çıkmamaya özen Lastiğin kesit genişliği arttığında otomobilin viraj ve yol tutuş kabiliyeti olumlu gelişme gösterse de, ebadının geniş olması ıslak zeminde kızaklama riskini beraberinde getirir. Ayrıca lastik serisi değiştiğinde, lastiğin etrafı da değişeceğinden kilometre saati yanlış veri gösterebilir. Bu da sürücü için olumsuz durumlar doğurabilir.

Buna ek olarak lastik kesitinin değişmesi aracın maksimum hızını ve yakıt tüketimini de etkileyebilir. Farklı boyutlardaki lastikler aracın ön düzen ayarının bozulmasına da yol açabilir.

2.Diş derinliğini kontrol edin
Araca takılacak yaz lastiklerinin diş derinliğini mutlaka kontrol etmek gerek. Diş derinliğinin 1.6 mm’den daha az olmamasına dikkat edin. Diş derinliği 1.6 mm’den daha düşük olan lastikler yol tutuşu, fren mesafesi, yakıt tüketimi gibi konularda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.Bu tip lastiklerin mutlaka değiştirilmesi gerek.

3. Bazı kriterleri göz önüne alın
Otomobil ve lastik üreticilerinin önerileri doğrultusunda, yük endeksi ve hız sembolüne uygun lastikler seçmeye özen gösterin. Islak ve kuru zeminde mükemmel yol tutuşu sağlaması, dayanıklılığı ve kuru zeminde fren performansı lastik alırken dikkat etmeniz gereken kriterlerden.

4. Uzun vadeli düşünün
Lastik alırken sürüş tarzınıza, araba kullanma sıklığınıza ve uzun mesafe gidip gitmeme durumuna göre seçim yapın. Ne kadar fazla kilometre yol giderseniz, lastiğinizin eskime süresi o denli kısalır. Eğer sık sık uzun yola çıkıyorsanız veya gündelik hayatta fazla mesafe kat ediyorsanız, uzun ömrlü olarak tasarlanmış lastiklerden almanızı öneririz.

5. Her açıdan daha iyi performans sunmalı
Uzun ömürlü, güvenli ve yakıt tasarrufu sağlayan bir lastik her yönden sizi tatmin edecektir. Bu üç özelliğe birden sahip lastiğiniz varsa içiniz rahat bir şekilde yola çıkabilirsiniz.

Günümüzde, daha iyi bir lastik 10 bin km’ye kadar daha uzun süre dayanabilmektedir. Bu da çoğumuz için yaklaşık olarak fazladan bir yıl daha sürüş demektir. Daha iyi bir lastik, ıslak zeminlerde 3 metre kadar daha kısa bir mesafede durabilmektedir. Bu da bir yaya kaldırımının genişliğine denktir. Daha iyi bir lastik aynı zamanda, yakıt açısından aşırı derecede etkin olabilir, ömrü boyunca çok fazla yakıt tasarrufunda bulunmanızı sağlar.

6.Hava basıncına dikkat
Hava basıncı yetersiz olan lastikler, lastiğin beklenmedik bir şekilde patlaması, direksiyon hâkimiyetini kaybetme ve arabayı durdurma konusunda sıkıntılar yaratabilir. Bu da kaza riskini ortaya çıkarır.

Bu nedenle lastiğinizin hava basınçlarını düzenli olarak kontrol etmeli, azalma var ise tamamlatmalısınız. Yüksek hava lastiğinizin sırtının ortasında, düşük hava ise lastiğinizin sırtının omuza doğru kenarlarında anormal aşınmalara sebep olur böylece lastiğinizi zamanından önce değiştirmek durumunda kalırsınız.

7. Yağmura hazırlıklı olun
Baharda yağmur yağmaz diye bir kaide yok. Siz her türlü hava koşullarına hazırlıklı olun. Lastiklerinizin performansı hava koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle Yağmurlu günlerde olumsuz bir durumla karşılaşmamak için lastiğinizin güvenliğinden emin olun. Islak zeminlerde daha kısa mesafede durabilen lastikler tercih etmeye özen gösterin.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER