Vücut geliştirmenin 13 faydası

0

vucut-gelistirmeVücut geliştirme günümüzde özellikle erkeklerin daha estetik ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için oldukça rağbet ettiği bir spor. Bu sporun hem fiziksel açıdan hem de ruh sağlığı açısından sağladığı birçok fayda bulunuyor. Her sporda olduğu gibi vücut geliştirme sporunun da hem disiplinli hem de kurallarına uygun şekilde yapılması daha verimli olması açısından önemlidir. Vücut geliştirme sporunu sadece salonlarda değil evde de yapabilirsiniz. Her sporda olduğu gibi sağlık problemleri olanların bu sporu yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalarında fayda var.

Vücut geliştirme sporunun kişilere sağladığı faydalar nelerdir? İşte, 13 faydası.

 1. Vücut geliştirme yapan kişilerin kasları çalışarak kuvvetlenir ve yenilenir. Özellikle yaş ilerledikçe meydana gelen kas erimesini ve kas kaybını bu spor sayesinde azaltmak mümkündür.
 2. Bu sporla ilgilenenlerin vücutları daha estetik bir görünüme sahip olur.
 3. Vücut geliştirme sporu kandaki iyi kolesterol seviyesini yükseltir.
 4. Kalp-kan dolaşım sistemini optimum seviyede düzenleyerek kalbin çok daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve kalp hastalıklarının görülme riskini azaltır, kalp kaslarının güçlenmesini sağlar.
 5. Duruş bozukluklarının düzeltilmesinde en uygun yol vücut geliştirme sporudur.
 6. Bu sporu yapan kişiler disiplin ve sabır gibi özelliklerini daha çabuk geliştirebilirler. Daha kuvvetli ve düzgün bir vücuda sahip olmak ayrıca kişinin özgüvenini de yükseltir.
 7. Vücut geliştirme yapmak ruh sağlığının dengelenmesinde de etkilidir. Çalışırken sağlanan mutluluk hormonunun etkisi ile kendinizi daha keyifli hissedersiniz. Bu yolla depresyon yaşama riskini de azaltabilirsiniz.
 8. Vücut geliştirme sporu vücudun dayanıklılığını arttırarak ve kondisyon seviyesini yükselterek kişinin gücünü de arttırır. Böylelikle daha çevik ve atletik bir vücuda sahip olursunuz.
 9. Vücut geliştirme yapmak metabolizmayı hızlandırarak daha çabuk kilo verilmesini sağlar. Yağları eriterek kilo alımına engel olur. Böylelikle yağlardan arınmış daha fit duran bir vücuda sahip olursunuz.
 10. Bu sporun bir diğer faydası da kemikleri ve eklemleri güçlendirmesidir. Düzenli olarak yapıldığında ileriki yaşlarda oluşabilecek eklem problemlerinin oluşumunu önler.
 11. Ağırlık çalışmak kas hücrelerinin insüline olan hassasiyetini arttırmayı sağlar ve bu sporu yapanları şeker hastalıklarından korunur.
 12. Vücut geliştirmenin faydalarından biri de göğüs kafesinin genişlemesini sağlayarak solunum gücünü arttırmasıdır.
 13. Vücut geliştirme sporu yapanlar diğer insanlara oranla çok daha az uyku problemleri yaşar. Hem daha rahat uykuya dalabilirler hem de daha kaliteli bir uyku uyurlar.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER