Uzun yaşamanın 7 altın kuralı

0

yuruyus
Her birey ancak kaliteli olduğunda uzun yaşamayı tercih eder. Ciddi herhangi bir rahatsızlık olmadan yaşanacak uzun yıllar insana keyif verecektir. Aksi takdirde uzun yaşamanın pekte bir cazibesi yoktur. Kaliteli ve uzun yaşam çoğu kez insanların elinde olan bir durumdur. Bir çok insan yaşam tarzları ile erken ölümü çağırırken, birçokları uzun bir yaşama yelken açmışlardır. Peki uzun yaşamanın sırları nelerdir? İşte size uzun yaşamanın 7 altın kuralını veriyoruz.
1. Sağlığınıza azami dikkat edin. Her şeyin başı sağlık. Sağlığınıza her daim dikkat ettiğinizde, bu beraberinde size birçok güzellik getirecektir. Uzun yaşamanın yanında kaliteli bir yaşam sunacaktır. Kim ister ki bir çok hastalıkla birlikte çok uzun yıllar yaşamak. O nedenle aksatmadan ve bıkmadan, vücut ve ruh sağlığınıza maksimum düzeyde alaka göstermeniz gerekmektedir.
2. Her yaşta spor yapmaktan vazgeçmeyin. Spor sağlıklı yaşamın göstergesidir. Her yaşa uygun egzersizlerle, düzenli olarak spor aktivitelerine katıldığınız takdirde bu beraberinde size uzun bir yaşam için imkanlar sağlayacaktır. Spor yapmanın size 3 yıl kazandırdığını biliyor muydunuz?
3. Beyninizi her daim çalıştırın. Gençken veya aktif bir şekilde çalışıyorken bu farkında olmadan herkesin yaptığı bir şey. Ancak boş zamanlarda da beyninizi bazı egzersizlerle çalıştırmayı ihmal etmeyin. Beyim jimnastiği yapan kişilerin normal kişilerden 4 sene daha fazla yaşadığı bilinmektedir.
4. Bilinçli yemek yiyin. Hayatınızın her döneminde dengeli beslenmeye önem verin. Kaliteli besinler tüketmeye çalışın. Mevsim sebze ve meyvelerini zamanında tüketin. Asla kilolu bir insan olmayın. Dönem dönem sağlıklı diyetler yaparak formunuzu koruyun. Dengeli beslenmenin hayatınıza 3 yıl kazandırdığı bilinmektedir.
nikotin
5. Nikotinden her şekilde uzak durun. Eğer direkt olarak vücudunuza nikotin alıyorsanız yada pasif içici olarak bu tür ortamlarda çok bulunuyorsanız risk içerisindesiniz demektir. Nikotin hayatınızdan ortalama 8 yıl çalıyor.
6. Düzenli olarak yürüyüş yapın. Her gün yaptığınız birçok aktiviteyi yürüyerek yapmaya çalışın. Asansör kullanmayın, araçları mümkün olduğunca az kullanın. Bu size 2 yıl kazandıracaktır.
7. Bol bol gülümseyin. Bu hayata pozitif bakan olumlu bir insan olduğunuzun göstergesidir. Sahip olduğunuz mizah anlayışı sizi diğer insanlardan 2 yıl daha fazla yaşama bağlamaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER