Usta şoför olmanın 8 kuralı

0

fiat500x

Dünyada birçok insanın geçim kaynağı olan şoförlük, bir meslek olmasının yanı sıra aslında araç kullanan her insana uyan bir tanım. Sabahtan akşama direksiyon sallayan şoförlerin işi oldukça zor. Gün boyu trafikte ne olaylarla, ne farklı tip insanlarla karşılaşıyorlar. Sıkışık trafikte dur kalk şeklinde gitmeleri ayrı bir dert, hatalı sollama veya sinyal vermeden dönüş yapan, arkadan küt diye çarpan sürücüler ayrı bir dert. Peki trafikte bunlarla baş edebilmek, usta bir şoför gibi davranabilmek çok mu zor? İster mesleğiniz şoförlük olsun, ister sivil bir sürücü olun. İşte usta bir şoför olmanın 8 kuralı:

1.Araç kullanırken sabırlı olmalı
Her gün yüzlerce olaya tanıklık eden sürücülerin trafikte sabırlı olması şart. Herkes sizin gibi iyi bir şoför olmayabilir. Trafikte pek çok kural ihlalleri, birtakım yanlış hareketlerle karşılaşmanız mümkün. Böyle durumlarda karşı tarafla yüz göz olmak yerine soğukkanlılığınızı koruyup sabırlı ve sakin olmalısınız. Tabi bazı kişiler insanı çileden çıkarabiliyor. Ama siz sabırlı olmaya özen gösterin. Özellikle bu mesleği icra ediyorsanız, müşteriniz ne kadar saygısız olursa olsun, kibarca yaklaşmanızda fayda var.

2.Trafik kurallarını iyi bilmeli ve uymalı
Usta şoför dediğin trafik kurallarını iyi bilmeli ve onlara harfiyen uymalı. Ayrıca araçta direksiyon hakimiyetini iyi bir şekilde sağlamalıdır. Sinyal vermeden dönüş, aşırı hız yapma, hatalı sollama, takip mesafesine uymama, alkollü araç kullanma gibi trafik kurallarına aykırı hareketlerden uzak durmalı.

3.Sık sık araç kullanarak pratik yapmalı
Ülkemizde her gün binlerce araç trafiğe çıkıyor. Bunlar arasında trafik kurallarına uyarak düzgün araba kullananlar olduğu gibi kuralları tanımadan kafasına göre süren insanlar mevcut. Böyle bir ortamda araç kullanırken daha dikkatli olmak gerekiyor. Bol bol trafiğe çıkıp pratik yaparak deneyim kazanabilir, zamanla daha iyi bir sürücü haline gelebilirsiniz.

4.Araca hakim olmalı
Kullandığı aracın her şeyine hakim olmalı. Aracı rahat kullanabiliyor olmalı. Direksiyonundan vitesine, radyosundan farlarına kadar aracı adı gibi bilmeli ve uyum sağlamalı. İyi bir şoför, sürüş halindeyken başka işlerle meşgul olmadan trafikte nasıl yol alacağına odaklanır.

5.Psikolojik sorunları olmamalı
Psikolojik sorunları ve rahatsızlıkları olan kişilerin araç kullanmaları sakıncalı olduğu gibi usta bir şoför olmaları da bir hayli zordur. Psikolojisi bozuk insanların kafaları sürekli dağınık olacağından yola odaklanamayabilirler. Dikkatlerini birden fazla detaya veremeyebilirler. Bu da araç kullanmalarını zorlaştırır.

6.Yolcuların güvenliğini düşünmeli
Usta bir şoför aracı dikkatli ve düzgün bir şekilde kullanarak hem kendisinin hem de araçtaki diğer yolcuların güvenliğini sağlamalı. Mümkün olduğunca aracın kontrolünü kaybetmesine neden olabilecek riskli hareketlerden kaçınmalı. Ne de olsa hem kendi hem de yolcuların güvenliği onun sorumluluğundadır.

7.Yolları, güzergahları ve kısa yolları iyi bilmeli
İyi şoför, bulunduğu şehrin yollarını, gideceği güzergahları iyi bilmeli. Gideceği yere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayacak kısa yolları ve yol üzerinde bulunan kara noktaları bilmesi ona trafikte büyük kolaylık sağlayacaktır.

8.Trafik durumlarını iyi bilmeli
İşi gereği tüm günü yollarda geçen bir sürücüyseniz, trafik durumlarını iyi bilmenizde fayda var. Trafiğin açık olduğu yerler nereler, sıkışık noktalar neresi, bunları bilirseniz trafikte daha rahat ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Eğer bu özelliklere sahipseniz usta şoför olmuşsunuz demektir. Yolların usta sürücüsü olarak aracınızı değiştirip yeni otomobil almak istiyorsanız, Fiat’ın birbirinden güzel ve kullanışlı modellerini tercih edebilirsiniz.
Cazip otomobil kampanyaları ile Fiat araçlarını çok daha uygun fiyata alma fırsatını yakalayabilirsiniz.
.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER