Unutkanlığı gidermenin ve hafızayı güçlendirmenin 11 yolu

0

badem
Her şeyi kolayca unutuyor musunuz? Neyi, nereye koyduğunuzu hatırlamakta zorluk çektiğiniz anlar oluyor mu? Okuduğunuz bir şey çok çabuk mu zihninizden siliniyor? Unuttuğunuz randevularınızı son anda hatırlayıp geç mi kalıyorsunuz? Hafızanızın zayıfladığından endişe mi duyuyorsunuz? O zaman, siz de unutkanlığın sıkıntılarını yaşıyorsunuz ve bazı alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizin zamanı gelmiş demektir. Birçok insanın hem iş hem de sosyal hayatını etkileyen unutkanlıktan dolayı kendini rahatsız hisseder. Unutkanlık birçoğumuzun yaşadığı önemli bir sorun. Hafıza zayıflığı yani unutkanlığın altında yorgunluk, yanlış beslenme, yaşam kalitesinin düşük olması, spor yapmamak gibi etkenler olabilir.

Unutkanlık sadece yaş ilerledikçe oluşmaz, genç yaşta bile olsalar insanlar pek çok şeyi unutabilirler. Bu durum da çok can sıkıcıdır. Unutkanlığınızı giderebilecek ve hafızanızı güçlendirebilecek bazı yöntemleri sizin için derledik. İşte uygulayabileceğiniz 11 yol:

 1. Enerji seviyenizi yüksek, hafızanızı güçlü tutmak için vücudunuzu susuz bırakmayın. Vücudun yeterli suyu alamaması enerji seviyesinin düşmesine sebep olabilir. Beynimizin %75’i sudan oluşur. Vücudumuzdaki su miktarı azaldığında beynimiz küçülür bu durumda da zihinsel performans düşer. Bol su içmek beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Bu nedenle su içmek için susamayı beklemeyin. Çalışma masanızda, yatağınızın başucunda bir su şişesi bulundurun.
 2. Günde en az sekiz saat kaliteli uyumaya özen gösterin. Uyku düzeninin sağlıklı olması unutkanlığın azaltılmasında ve enerjinin yüksek tutulmasında önemli bir yere sahip.
 3. Beyninizi geliştirecek aktivitelere yönelin. Gazete ve dergilerdeki zeka oyunlarını oynamaya vakit ayırın, bolca bulmaca ve su doku çözün. Satranç ve domino gibi oyunlar da düşünmeye zorladığı için hafızanızı güçlendirebilir.Satranc
 4. Kimi zaman üşenmekten kimi zaman hayatın yoğunluğundan egzersiz yapmayı erteleyebiliyoruz. Unutkanlığınıza çare bulmak için egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Spor ve egzersiz yapmanın dinç bir zihne sahip olmak konusunda oldukça etkisi var. Haftada en az üç kere bir saat yürüyerek bile beyninizi zinde tutabilirsiniz.
 5. Beslenme alışkanlıklarının sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi, zinde bir zihne sahip olmak açısından olumlu etkileri var. Beyaz ekmek yerine, kepekli veya çavdar ekmeği tüketmekte, kahvaltıda yumurtayı eksik etmemekte fayda var. Bolca balık tüketin. Yağlı balık öğrenme kabiliyetini geliştirir çünkü balıklar yüksek değerde Omega-3’e sahiptir. Haftada 2-3 kere balık tüketmek hafızanızı korumaya yardımcı olacaktır. Alzheimer hastalığından korunmak istiyorsanız çilek ve frambuaz gibi meyveleri yemeyi ihmal etmeyin. Brüksel lahanası, brokoli, kabak, yapraklı yeşillikler, elma, yaban mersini hafızayı kuvvetlendiriyor. Düzenli olarak yabanmersini tüketmek öğrenme kapasitesini arttırıyor. Kuru üzüm güçlü bir hafıza için birebir. Zihni kuvvetlendirerek unutkanlığı giderir. Biberiye hafızayı geliştirir, adaçayı zihin yorgunluğuna iyi gelir. Badem, ceviz, fındık, yer fıstığı, ay çekirdeği gibi yemişlerden birini her gün bir avuç yemek hafızanın korumasında etkili. balik-1
 6. B vitamini beyine oksijen taşıdığından eksikliği hafızayı zayıflatabilir. Özellikle stresli dönemlerde vücuttaki B vitamini azalır. Bu nedenle soya fasulyesi, karaciğer, yeşil fasulye, süt ve süt ürünleri, yoğurt gibi B vitamini açısından yüksek besinleri tüketmeye özen gösterin. Demir eksikliği de unutkanlığa sebep olabilir. Doktorunuza danışarak gereken vitamin desteği konusunda destek alın.
 7. Bolca kitap okuyun. Kitap okumak da hafızayı güçlendiriyor.
 8. Kan basıncınızı ve kolestrol seviyenizi düzenli olarak kontrol edin.
 9. Stres yaratan etkenleri bulun ve bunları iyileştirme yöntemlerini deneyin. Hobiler edinebilir, bir kursa katılabilir, doğada daha fazla vakit geçirebilir, kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Aşırı stres unutkanlığı etkileyen sebepler arasında.stres
 10. Kafa yoğunluğu da unutkanlığı tetikleyen etkenler arasında. Kafanızı boşaltmaya vakit ayırın. Uzun ve aralıksız çalışmak yerine küçük molalar verin. Daha planlı bir hayat, zaman yönetimini doğru yapmak, daha çok not almak, daha düzenli olmak sizi karmaşadan kurtarabilir.
 11. Alkolden uzak durun. Alkol beyin hücrelerini öldürerek beyindeki hafıza bölgesine zarar veriyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER