Uçan kaykay gördünüz mü?

0

lexus-ucankaykayGeleceğe Dönüş filminde görülen teknolojileri hayata geçirmek isteyen firmalar arasına eklenen Lexus yayınlamış olduğu tanıtım videosunda yakın zamanda gerçek uçan kaykay üretebileceğinin sinyalini vermiş oldu. Teknolojiye dair detaylı bilginin verilmediği tanıtım videosu #Lexushover hashtag’i ile sunuldu.

Videoyu izlediğinizde kaykaydan dumanlar çıktığını görebilirsiniz. Bunun sebebi ise kuantum teknolojisine dayanan mıknatısların kullanılmasıdır. Sıvı nitrojenle doldurulmuş olan bu mıknatısların belirli hareket özelliklerini de sağlayacak olan manyetik alan üzerine yerleştirilmesi sayesinde kaykayın havada kalması mümkün kılınıyor. Henüz tam olarak bitmemesine rağmen pek çok kişinin ilgisini çeken bu kaykayın benzerlerinin de daha önce yapılmaya çalışıldığı görüldü.

Geleceğe Dönüş serisinde görmüş olduğumuz uçan kaykay için yine filmde kullanılan orijinal isim hoverboard kullanılması bekleniyor. Daha önce bu konuda pek çok prototip ortaya konulmuş olmasına rağmen pek çoğunun başarısız olduğu görülmüştü. Daha önce farklı prensiple çalışan kaykaylardan biri olarak kompresör ile çalışan ve Catalin Alexandru Duru tarafından geliştirilmiş olan Quebec isimli kaykayın çok yakın bir zamanda bir dünya rekoru kırdığı ve Guinness Rekorlar Kitabına girdiği görülmüştü. Quabec isimli kaykay testler esnasında 305 metrelik gölü aşarak Rekorlar kitabına girmeye hak kazanmıştı.

Henüz Lexus’un uçan kaykay üretimi sırasında kaykayın çalışması için nasıl bir manyetik alan geliştirdiği konusunda tasarım detayları bilinmiyor ve firmanın bu konudaki detayları ne zaman paylaşacağı da merak konusu. Ancak bu yılın başında Nike’ın da sunmuş olduğu fotoğraflarla Geleceğe Dönüş ayakkabıları üzerinde çalıştığını duyurduğu görülmüştü. Ancak henüz Nike’ın duyurduğu bu çalışma ile ilgili herhangi bir sonuca ulaşılmadığı görüldü.

Kuzey Kaliforniya’da yaşayan Greg Henderson ve eşi Jill Henderson’un da tüm birikimlerini serinin ikinci filminde kullanılan kaykayı üretmeye çalışarak harcadıklarını görebilirsiniz. Bu çalışmayı hayata geçirebilmek için 25 yıl çalışan çiftin Hendo Hoverboard’ı geliştirdiği görüldü. Bu amaçla iki yıl evvel de şirket kuran Greg Henderson’un seri üretime geçemediği ve bunun için yeterli sermayeye sahip olmadığı belirtiliyor. Bu sebeple de Kickstarter isimli internet sitesi üzerinden bağış toplamaya başladığı ve 55 gün içinde 250 bin dolar toplamayı başarması halinde seri üretime geçeceği belirtiliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER