Tıraş sonrası cilt bakımı

0

Zamane erkekleri kendilerine çok iyi bakıyorlar. Bakımlarına özellikle  tıraş sonrası önem veriyorlar, temizliklerine özen gösteriyorlar ve tüm bunları hiç aksatmadan yapıyorlar. Çünkü etkili ve çekici olabilmek için bunların olması gerektiğini biliyorlar. 

 

tıraş-sonrası-cilt-bakımı.Biz erkeklerin cildimize önem vermemiz gerekiyor. Cildimiz ile ilgili en büyük sorunumuz elbette tıraş ve sonrası. Sürekli yapılan tıraşlar cildi tahriş ediyor ve hatalı yapıldığında bakımsız görünmesine neden oluyor. Ergenlikten yaşlılığa tüm hayatımız boyunca tıraş olmamız gerekiyor ve bu durum da cildimize zarar veriyor. Bu zararı yok edebilmek içinse her evrede dikkatli ve doğru uygulamalar yapılması gerekiyor.

Yumuşak bir ciltle tıraş işlemine başlamak en doğrusu. Ilık bir banyonun ardından yapılan tıraşlar cilt için daha sağlıklı oluyor. Bu esnada kaliteli malzemeler kullanmak ve kontrollü olmak gerekiyor.

İşte size tıraş sonrası cilt bakımı:

  • Erkeklerin cildi kadınlara nazaran daha kalındır. Kolay tahriş olmaz ancak olmaya başlarsa iyileşme aşaması da o kadar kolay değildir. Bunun için önleminizi almanız gerekir. Sert bıçak darbeleri ve üst üste günlük olunan tıraşlar cildinizde sertleşmelere neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için tıraş sonrasında şartlar ne olursa olsun cildinizi ılık bir su ile iyice yıkamanız gerekir. Böylelikle cildiniz yumuşar ve tıraş sürecince oluşan deformasyonu biraz olsun iyileştirir.
  • Her tıraş sonrasında cildinizi yıkadıktan sonra kurulama aşamasında havlunuzun temizliğine ekstra özen gösterin. Cildinizde tahrişler ve küçük yaralanmalar oluşabilir. Bunların mikrop almaması ve çabuk kaybolması için temiz bir havlu kullanın. Cildinizi kurularken sert hareketlerden kaçınarak bir bebek cildini kuruluyormuş gibi ufak dokunuşlarla uygulamanızı yapın.
  • Tıraş sonrası ılık su ile cildinizi temizlemek yeterli değil. Yumuşayan cildinizin bu yumuşaklığı uzun süre koruması ve devam ettirmesi gerekir. Kuru bir cilt tıraş için oldukça sakıncalıdır. Bir sonraki tıraşa kadar cildinizi yumuşak ve nemli tutmanız gerekir. Bunun için ılık su ile iyice yumuşayan cildinize tıraş sonrası losyonlardan sürerek nemli ve yumuşak kalmasını sağlamanız gerekir.
  • Tıraş esnasında yüzünüzde kıl dönemleri ve sivilceler oluşur. Bakımlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız tıraş sonrası oluşan akne vb.
    şeylerin oynamak yerine kendiliğinden geçmesini bekleyin.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER