Temmuz ayı araç kasko değer listesi

0

kasko-deger-listesi

Kasko Değer Listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yılına göre açıklanan değer sıralamasına denir. Aracınızın sigortalanma aşamasında ve ikinci el araç kredisi alımında bu listedeki değerler baz alınır. Aylık olarak yayınlan bu listede Şubat 2014 itibariyle 109 marka ve 13.865 farklı araç tipi mevcuttur.

Sigorta şirketleri, araç sahiplerine kasko teklifi sunarken bu listeden faydalanırlar. Kasko değer listesinde yer alan bedeller, motorlu taşıtlar vergisinde de referans olarak kabul edilmektedir.

Araçta standardın dışında veya ilave olarak bulunan radyo, televizyon, klima gibi cihazlar, özel ses sistemleri gibi aksesuarlar kasko bedelinden ayrı olarak değerlendirilir.

Kamyon ve benzeri araçlar için belirlenen değerler çıplak şasi değerleridir. Aracınızın kasasına ait sigorta bedeli, sigortalı ve sigortacı arasındaki anlaşmaya göre belirlenir.

Listede 15 yaşından küçük araçların değerleri yer almakta olup daha eski yıllara ait modelde araçların değerleri sigortalı ve sigorta şirketi ile mutabık kalınarak tespit edilir.

Kasko Değer Listesi, bu konuda uzman profesyonel bir kurumun desteği ile TSRSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) tarafından hazırlanır. Bu listenin hazırlanmasında yeni araç fiyatları ve ikinci el fiyatlarının belirlenmesi esas alınır.

Yeni araç fiyatları imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerinden alınan fiyat listelerinden alınan değerlerden oluşur. Bu fiyat listelerinde olup da listede yer almayan araçlar, marka ve tip kodu verildikten sonra listeye eklenir.

Aracınızın Temmuz 2015 kasko değerini öğrenmek için, Koalay.com’un araç kasko değer listesi sayfasını ziyaret edebilirisiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER