Teknolojiye olan bağlılığımızı gösteren 5 şey

0

1
Teknolojinin hayatımızdaki yeri tartışılmaz. Hayatımızı çok kolaylaştırdığı da aşikâr. İyi yanları elbette saymakla bitmez. Ancak hayatımızda işgal ettiği yer ve yarattığı bağımlılık öyle büyük ki, teknoloji ile birlikte bunlarda büyüyor. Zaman ilerledikçe, teknoloji gelişmeye devam ettikçe bu bağımlılıkların ne boyutlara gelebileceğini hayal etmek oldukça zor.

4

Bu durumun yarattığı sakıncalar bugün ki haliyle bile korku veriyor. Nasıl mı? İşte teknolojiye olan bağımlılığımızı gösteren 5 şey;

  • Şüphesiz ki teknolojinin insan hayatına girmiş en yaygın hali cep telefonları. Öyle ki, cep telefonunun şarjı bitti diye depresyona giren bir nesil var. Gece yatarken telefonunu yastığın altında saklayan, böylelikle 7/24 onunla yaşayan insanlar mevcut.
  • Ülkemiz sosyal bağları güçlü olan bir ülke. Bayramlar, özel günler insanların birbiri ile sıcak iletişim kurdukları, birbirlerini hatırladıkları, ziyaret ettikleri güzel günler. Ancak teknoloji bağımlılığı bu güzelliklerin önüne geçiyor. İnsanlar birbirlerini ziyaret etmek yerine, sesini duymak yerine mesajlarla bu güzellikleri geçiştiriyorlar. Kısa kısa kutlama mesajları insanların yapmaları gereken şeyleri yok ediyor. Bu öyle bir bağımlılık ki, o günlerde telefon operatörleri ve internet firmalarında aşırı yüklenmelerden dolayı hatlar karışıyor ve hızlar yavaşlıyor.
  • Sosyal medya ise teknolojiye olan bağlılığın en önemli göstergesi. Milyonlarca sosyal medya hesabı, bu hesaplardan paylaşılan milyonlarca resim, yapılan yorumlardan anlaşılan durum bu. Siyasiler, sanatçılar, modacılar, fenomen haline gelmiş binlerce kişi bu akımın öncüsü. Yapılan her aktivite, atılan her adım, gidilen her tatil, yenilen her yemek sosyal medyada paylaşılıyor, ve milyonlar bunlara büyük ilgi gösteriyor. İlkokula giden hatta yeni doğan bebeklerin dahi sosyal medya hesapları var.
  • Teknolojinin kendini en güzel yansıttığı alanlardan bir diğeri ise bindiğimiz arabalar. Yeni bir araç alırken aracın sahip olduğu donanımlara büyük önem verir olduk. Bu konfora ve rahata alıştıktan sonra ise her defasından bir üst donanıma sahip araçlarla değişim yapmayı tercih eder olduk.
  • Özellikle mutfaklarda ise artık elle yapılan hiçbir iş kalmadı gibi. Yemek yaparken ihtiyacımız olan en ufak bir işlem dahi elektronik cihazlarla yapılabilmekte. Mutfaklarda ki teknolojiye olan bağlılığı sırayla dizilmiş cihazlardan anlamak mümkün.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER