Sosyal medyada popüler ve etkin olmanın 10 yolu

0

sosyal-medya
Sosyal medya diğer insanlarla iletişim kurduğumuz, doğru kullanıldığında kendimizi dünyaya tanıtabildiğimiz bir alan. Sosyal medyada olumlu iz bırakmak günümüzde hem sosyal ilişkiler açısından hem de profesyonel yaşam açısından oldukça önemli bir yere sahip. Bazı insanlar sosyal ağların kişiye özel olduğunu savunsa da sosyal medyanın kariyer hayatına da etkisi oldukça çok. Neden derseniz adeta bir özgeçmiş görevi görüyor. Birçok şirket başvuruda bulunan kişilerin sosyal medyadaki hareketlerini de inceleyebiliyor. Bu yüzden sosyal ağlarda yansıttığınız her şey kariyerinize de artık yansıyabiliyor.

Linkedln iş dünyasının sosyal ağı sayılıyor çünkü kariyer için en çok kullanılan bir profesyonel iş hayatı ve kariyer ağı. Bu ağ sayesinde birçok profesyonel birbiri ile bağlantı kurabiliyor. Linkedln’de sadece özgeçmişinizi paylaşmıyor, şirketleri, yayınlanan iş ilanlarını da takip ediyorsunuz. Twitter ise arkadaşlarla ya da diğer insanlarla iletişim kurulan bir mecra. Ayrıca toplumsal olaylarda, gerçek zamanlı bilgi vermede oldukça etkin bir sosyal ağ özelliği taşıyor. Facebook diğer iki ağa göre daha arkadaş çevresine yönelik bir ağ.

Sosyal medyada nasıl daha etkin olunur, nasıl doğru imaj bırakılır ve popüler olunur sizin için hazırladık.

 1. Linkedln’de daha dikkat çekmek istiyorsanız profilinize koyduğunuz fotoğraf facebook fotoğraflarından daha profesyonel olmalı. Soluk ve kötü kalitede çekilmiş, deniz kenarında, kafede poz verilmiş fotoğraflardan kaçının. Daha profesyonel bir fotoğraf kullanarak profilinize daha çekici bir hava verebilirsiniz.
 2. Linkedln’de hazırladığınız profilinizin en az %90’ının dolu olmasına özen gösterin. Eksik bilgi sizi tanımak isteyenlerin ilgisini fazla çekmez. Güçlü yanlarınızı, yer aldığınız projeleri vurgulayarak profilinizi daha çekici kılın. Tanımadığınız kimseye mesajla özgeçmiş göndermeyin, bu tür başvurular bir iş ilanı söz konusu ile yapılır. Profilinize iş arıyorum, yeni fırsatlara açığım yazmayın. Bir insan kaynakları çalışanı ile yapacağınız bağlantıyı olumsuz da etkileyebilir.
 3. Twitter hesabı sosyal olmak kadar kariyer hayatı açısından da önemli çünkü twitter profilleri de işe alım yapan firmalar tarafından inceleniyor. Bu nedenle twitterda düzgün bir profil oluşturun. Twitter paylaşımlarınızda hem profil hem kapak fotoğrafınız da çıktığı için akılda kalıcı, fark edilen bir nitelikte olmalı. Özellikle kariyer hayatınız açısından mesleğiniz ile yararlı bulduğunuz tweetleri paylaşın ya da bu tarz uygun tweetleri retweet edin. Uzmanlaştığınız alanlarda yaptığınız paylaşımlar takipçilerinizin ilgisini çekip sayılarını arttırabilir. twitter
 4. Twitterda etkili network oluşturmanın yollarından biri tweetlere yorum yapmak. Yorum yaparken eleştirmek, yermek amaçlı yorumlardan kaçının, konu dışına çıkmayın, profesyonel bir şekilde yorum yapın. Yazı diline duyguları anlamak kolay olmuyor, abartmayacak şekilde emotion ifadeleri kullanarak yazdıklarınıza biraz duygu katabilirsiniz.
 5. Görsel eklenmiş tweetler daha çok dikkat çeker. Yazdığınız tweete ekleyeceğiniz görselin tabi ki yazdığınız konuyla ilgili ve uygun bir görsel olması kaydıyla.
 6. Yazdıklarınızın üslubu bıraktığınız imaj açısından önemli bir yere sahip. Özel hayatınızı twitter kullanırken çok fazla ortaya dökmeyin. Her kızdığınızda, her öfke patlamasında bunu twittera dökmenize gerek yok. Özellikle kaba, küfürlü, saldırgan içerikler hakkınızda kötü düşünülmesine sebep olabilir. Kim saldırgan ya da kaba biri ile çalışmak ya da arkadaş olmak ister ki?
 7. Twitter hesabınızı kullandığınız diğer sosyal ağlarda paylaşın. Bu size ulaşılabilirliği kolaylaştırır. Siz de takiplerinizi yaparken sadece arkadaşlarınızı değil, meslek grubunuzdaki ya da iş hayatındaki kişileri de takip edin.
 8. Çalıştığınız şirkette yaşadığınız problemleri, eski işyeriniz hakkındaki eleştirisel görüşlerinizi ya da rakip şirketlerle ilgili eleştirilerinizi sosyal ağlarda paylaşmayın. Hem sizin konumunuzu hem de çalıştığınız şirketi ve şirkette çalışanlarla ilişkilerinizi zora sokabilir.
 9. Facebook hesabı da bir nevi dijital kimlik bu nedenle sanal ağlarda bıraktığınız izlenimler sizin bir nevi yansımanız. Facebook’da beğenilme durumu daha çok fotoğraflarda oluyor. Yayınladığınız fotoğrafların kalitesine, sizle ilgili verdiği izlenime dikkat edin. Hem fotoğraf hem de bilgi paylaşırken imajınızı zedeleyecek paylaşımlardan uzak durun. Tabi ki facebook diğer ağlara göre daha duygularımızı, hayatımızı paylaştığımız bir ağ gene de dozunda bırakmak lazım. Buradaki püf nokta neyi, niçin ve kimle paylaştığınız. Ayrıca kime, neye güveneceğinizi doğru hesaplayarak paylaşımlarınızı seçmeniz. Örneğin sürekli olumsuz, eleştiren, saldırgan, negatif enerji yayan, melankolik ifadeler içeren paylaşımlar sizin karakteriniz konusunda başkalarında olumsuz izlenim bırakabilir ve insanları zamanla sizden uzaklaştırabilir. facebook
 10. Sosyal medyada bir blog ya da kişisel web sitesi sahibi olmak hem sosyal hem de profesyonel yaşamda kişisel etkinliğinizi arttırır. Bloglar içeriklerine ve amaçlarına göre takip ediliyor. Kişisel bir blogda yazmak istediğiniz alandaki içerikleri belirleyerek yazılarınızı hazırlayabilir ve takipçi oluşturabilirsiniz.
 11. Google Plus da sosyal medyada etkin olabileceğiniz bir ağ. Profilinizde kısa açıklama yerine kendiniz hakkında kısa bir bilgi mutlaka girin, profil bilgilerini doğru doldurun, diğer sosyal medya adreslerinize de yer verin, uygun bir fotoğraf kullanın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER