Sömestr tatilinde ailece oynayabileceğiniz 6 oyun

0

Sömestr tatilinin gelmesiyle birlikte çocukların bu tatili nasıl daha verimli ve eğlenceli geçirebileceği ile ilgili ailelerin düşünmeye başladığını görebilirsiniz.

sömestr 10

Çocuklarını bu dönem arası tatilinde şehir dışına götüremeyecek olan aileler için çocukları ile evde eğlenceli vakit geçirebilecekleri aktiviteler gerçekleştirmek büyük bir önem taşıyor. Çeşitli oyunlar oynayarak, çocuklarınızın eğlenmesini sağlarken aynı zamanda çocuklarınızla daha kaliteli vakit geçirebilme olanağına da sahip olabilirsiniz. Bu oyunlar genellikle çok zor olmayan ve her yaştan çocuğun oynayabileceği oyunlar olsa da daha zorlayıcı olmasını istiyorsanız değişik strateji oyunlarını da değerlendirebilirsiniz.

Sömestr tatilinde ailece oynayabileceğiniz 6 oyun:

Scrabble

Çeşitli harflerin kullanılarak kelimelerin oluşturulduğu bu oyun çocuklarınız kadar sizlerin de hoşunuza gidebilir. Scrabble tüm ailenin  hep birlikte oynayabileceği en eğlenceli kelime oyunu.

Sevimli Patiler oyunu

Türk yapımı oyunlardan biri olarak karşımıza çıkan bu kutu oyunu çocukların hayvan sevgisini pekiştirmesini ve onların sorumluluk alabilen bireyler olabilmesini sağlayabilmektedir. Bunu eğlendirerek gerçekleştirdiği için 7 yaş ve üzeri çocuklar için ideal olduğunu söyleyebiliriz. 2 kişi ya da 2 grup halinde oynanabilecek oyunda bir taraf kedi, bir taraf da köpek bakımını üstleniyor ve her iki taraf da ayrı yollarda yürüyerek bu hayvanların bakımları ile ilgili görevleri yerine getiriyor.

“Acaba neyim?” oyunu

Karşınızdaki kişiye sorular sorarak onun ne olduğunu bulmanızı gerektiren bir oyun olarak karşınıza çıkan bu oyun, 7 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun bir oyun. 2 ya da 4 kişi ile oynanabilecek bu oyunda kartlar arasından bir seçim yapıp ne olduğuna bakmadan kartı alnınızdaki kart bandına yapıştırıyorsunuz. Karşınızdaki kişilere de cevabı “evet” ya da “hayır” olan sorular sorarak kim ya da ne olduğunuzu bulmaya çalışıyorsunuz. Sömestr tatilinde bu oyun çocuklarınızla eğlenmenizi sağlarken onların da düşünme ve dikkat kapasitesinin artmasına olanak sağlayacaktır.

“Kandıramazsın Beni” oyunu

Çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz aktiviteler arasında “Kandıramazsın Beni” oyunu da yer alabilir. İskambil kağıtlarıyla oynanan blöf oyununun kart oyunlarına uyarlanmış hali olarak düşünebileceğiniz bu oyunda komik gözlük ve burunun kullanılması oyunun daha eğlenceli hale gelmesine olanak sağlıyor. 3-4 oyuncu ile rahatlıkla oynanabilecek oyunda kapalı şekilde kartları yere bırakıyorsunuz ve kartların içinde ne olduğunu söylüyorsunuz. Karşınızdaki kişi söylediğinize inanmazsa blöf yaptığınızı söyleyerek kartı açıyor. Eğer doğru söylemişseniz kartı açan kişi yerdeki tüm kartları alıyor. Eğer yalan söylemişseniz siz tüm kartları alıyorsunuz. Bu şekilde elinizdeki kartlardan kurtulmaya çalışıyorsunuz.

Hadi Bakalım kelime oyunu

2-8 kişiyle oynanabilen bu oyun 8 yaş ve üzerindeki kişilerin rahatlıkla oynayabileceği bir oyundur. Bu oyun sayesinde çocuğunuzun kelime dağarcığını da geliştirmeniz mümkün olabileceğinden oldukça eğitici bir oyun olduğunu da söyleyebiliriz. Oyunda ilk olarak bir soru kartı okunuyor ve tüm oyuncular sırayla bir renk söylüyor. Ancak tüm oyuncular farklı harflerle başlayan renkler söylemek zorunda. Mor dendiyse mavi diyemiyorsunuz. Kelime bulamayan oyuncu eleniyor ve son kalan oyuncu da tüm puanları alıyor.

Çanakkale Destanı-Uyanış oyunu

Adından da anlaşılabileceği gibi Çanakkale destanı temalı bir oyun olan bu kutu oyununda Türk tarihiyle ilgili soruları doğru cevaplayarak diğer oyunculardan evvel zafere ulaşmanız gerekiyor. Bu oyunda sadece çocukların eğlenceli vakit geçirmesi değil Türk tarihi ile ilgili bilgiler edinmesi ve bu bilgileri pekiştirmesi de amaçlandığından dolayı sadece çocuklarınız için değil sizin için de eğitici bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda öncelikle oyunculara belli sayılarda mermi, top mermisi, sağlık puanı ve para dağıtılıyor. Sorular sorulup oyunda ilerledikçe cephanelik ve sağlık ihtiyaçlarınızın karşılanması için para harcamanız gerekiyor. Çeşitli zorluk derecelerine sahip soruların bulunduğu bu oyun sayesinde çocuklarınız kesinlikle çok eğlenceli vakit geçirebilecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER