Sivilcelere elveda demenin 8 yolu

0

erkek-cilt-bakimi

Kadın erkek fark etmeksizin her yaşta insanın başına gelebilen cilt problemlerinden biridir sivilce. Genelde ergenlik dönemi ve genç yaşlarda görülen bu sorunun tedavisi için birçok ilaç kullanmış, pek çok doğal yöntemlere başvurmuş olabilirsiniz. Yakışıklılığınızı bozan bu sivilcelerden bir türlü kurtulamadıysanız, onlarla baş etmenin 8 yoluyla tanışın.

1.Cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin
Öncelikle cildinizi temiz tutmanız gerek. Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere ılık su ile yıkayıp temizleyin. Bitkisel cilt temizleme ürünleri, cilt tipinize uygun temizleme jelleri kullanmanız daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Sabunlar ve kimyasal ürünler kısa sürede etkili olsa da uzun vadede beklediğiniz sonucu veremeyebilir.

2.Bol bol taze meyve yiyin
Taze meyve yemenin sağlığımıza olduğu kadar sivilcelerin iyileşmesine de faydası var. Meyvelerin C vitamini bakımından zengin olması, sivilcelerin azalmasına, cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı oluyor.

3.Karbonat tozuna başvurun
Sivilcelerinize iyi gelecek bir diğer şey ise Karbonat tozu. Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir paket kabartma tozunu karıştırıp cildiniz için maske yapabilirsiniz. Maskeyi bir saat kadar yüzünüzde bekletip durulayın. Bu, hem sivilcelerin azalmasına hem de var olan sivilce lekelerinin giderilmesine yardımcı olacak.

4.Yumurtadan destek alın
Sivilcelerinizin azalmasını sağlayacak doğal yöntemlerden biri ise yumurta. Bir adet yumurtayı kırıp sarısı ile beyazını ayırın. Yumurtanın beyazını sivilceli bölgeye sürüp kuruyana kadar bekleyin. Kuruduğuna emin olduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Günde iki defa sabah ve gece yatmadan önce bu maskeyi uyguladığınız takdirde, harika sonuçlar elde edeceksiniz.

5.Limon Suyu!
Hemen her evde bulunabilen limon suyu, sivilce ve akne tedavisi için biçilmiş kaftan. Antioksidan bakımından zengin, doğal meyve asidi ve cilde faydalı mineraller içeren limon, ciltteki ölü hücreleri canlandırmada birebir. Limon suyunu bir parça pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye uygulayıp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü durulayın. Bu işlemi günde iki defa yaparak sivilcelere elveda diyebilirsiniz.

6.Diş macunundan yararlanın
Diş macununun dişleri temizleme ve koruma özelliğinin yanı sıra sivilceleri gidermede son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Gece yatmadan önce yüzünüzdeki sivilceye diş macunu sürün, sabah uyandığınızda sivilceden eser kalmadığını göreceksiniz. Diş macunu sivilcenin içindeki sulu maddeyi emdiğinden sivilcenin kurumasını ve zamanla yok olmasını sağlayacak. Cildinize hafif tahriş edici bir etki bırakabilir. Bunun için sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık suyla yıkamanızı öneririz.

7.Sarımsak ve karanfil
Doğal bir antibiyotik işlevi gören sarımsak, sivilce tedavisinde akla ilk gelen yöntemlerden biri. Ayrıca cilt döküntüleri tedavisinde kullanılan karanfil de öyle. Karanfil ve dövülmüş sarımsağı karıştırıp elde ettiğiniz karışımı sivilceli bölgeye sürün. Kuruduktan sonra birkaç dakika bekleyip cildinizi soğuk suyla durulayın. 3-4 gün içinde olumlu sonuçlar alacaksınız. Ancak uygulamadan önce ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.

8.Stresten uzak durun
Sivilcelerin oluşmasındaki en büyük nedenlerin başında stres geliyor. Özellikle stres altında çalışmak, kendinizi sıkıntıya sokmak size sivilce olarak geri dönüyor. Mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışmalı ve düzenli uyumaya özen göstermelisiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER