Sigara içmemeniz için 10 neden

0

sigaraÇocukluğumuzdan beri sigaranın zararları anlatılır durur. Kurumlar, bazı platformlar ve gruplar insanlarda farkındalık yaratmak için bir sürekli çaba içerisindedir. Artık sigaranın insan vücuduna verdiği zararları bilmeyen yok. Ancak bir kez de biz bu farkındalığı yaratmak istedik. Sigara insan vücudunda her bölüme zarar veriyor. Bu nedenle işte sigara içmemeniz için 10 neden;

  1. Kalbiniz İçin: Çok bilinen bir gerçek vardır, sigara kalbe giden damalarda tıkanıklık yapar. Sigara dumanı ile kalbe gelen ve giden damarlarda daralmalar olur, Bu durumda kalp daha fazla çalışır ve kriz riski artar.
  2. Beyniniz İçin: Sigara kullanan kişilerin beyin kanamasına yakalanma riski %50 daha fazladır. Nikotini alan beyin, yeterli oksijenle beslenemez ve beyne gelen damarlarda oluşan daralma sonucu bir bakı oluşur. Bu baskı beyin kanamasının başlıca nedenidir.
  3. Akciğerleriniz İçin: Akciğer sigaranın ilk ulaştığı bölgedir. Ağızla alınan sigara, nefes borusundan direk akciğere iner. Ve akciğerlerde oluşan rahatsızlıkların % 80’i sigaradan kaynaklanmaktadır. Astım, kronik bronşit gibi hastalıklar sıklıkla görülenlerdir. Akciğerler süngerimsi bir yapıya sahiptir be nedenle toksit maddelerin çoğunu emerek içlerine alırlar. Böylelikle akciğer kanseri ile karşı karşıya kalma riski yüksektir. Akciğer kanserine yakalanan kişilerin % 95’inin sigara tiryakisi olduğu bilinmektedir.
  4. Cildiniz İçin: Sigara içen kişilerin ciltlerinde matlaşma olur. Bu ciltler normal ciltlere göre 2 kat daha hızlı kurur ve buruşur. Özellikle ilerleyen yaşlarda,sigara içenlerin ciltleri diğerlerine nazaran daha yaşlı görünür.
  5. Damarlarınız için: Sigara kullananların damarlarında daralma ve tıkanıklık sıklıkla görülür. Kalp, beyin gibi hayati önem taşıyan organların damarlarında karşılaşılan daralma ve tıkanıklıklar kötü sonuçlar doğurabilir.
  6. Dişleriniz İçin: Sigara kullananların dişleri hemen kendini göstermektedir. Hem görünüm olarak, hem de verdiği hastalıklarla sigara dişlere her yönlü zarar vermektedir. Diş eti hastalığı sigara içenlerde daha fazla görülmektedir. Diş eti rahatsızlıkları ile diş ve çene bölgesinde kistlere ve ağız kanserine rastlanabilir. Sigara kullananların ağızlarında tat alma hissi son derece zayıftır. Ve sigara kullanımı ile dişler sararak çirkin bir görünüme kavuşur.
  7. Kemikleriniz İçin: Kemiklerde sigaradan nasibi alırlar. Sigara içen kişilerde, özellikle bayanlarda kemik erimesi rahatsızlığına sıklıkla rastlanır.
  8. Cinsel Gücünüz İçin: Sigara cinsel gücü etkileyen önemli etkenlerdendir. Özellikle erkeklerde cinsel gücü azaltan bir yapıysa sahiptir. Sigara içen erkeklerde iktidarsızlık diğerlerine nazarn % 40 daha fazla görülmektedir.
  9. Gözleriniz İçin: Sigara içen kişilerde gözlerde katarakt ve geçici körlük dahi meydana gelebilmektedir.
  10. Üremeniz İçin: Özellikle sigara içen bayanlarda hamilelik zorlaşır. Düşük riski vardır. Erken doğuma sebebiyet verebilir. Erkeklerde ise sperm sayısı azalır. Spermlerin sağlıklı olmaması nedeni ile sağlıklı bebekler dünyaya gelemeyebilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER