Sigara içme isteğini azaltacak 10 yiyecek

0

sebze
Sigaradan kurtulmak tiryaki olan insanlar için güç olabilir ancak kişi bunu isteyerek ve inanarak yaptığında sigaradan kurtulmak imkânsız da değildir. Bağımlı insanların sigara bırakma sürecinde zorlanmasına nikotin yoksunluğu neden olur. Bu süreçte mutlaka ki zorlanacaksınız ve nikotin ihtiyacı duyduğunuz anlar olacaktır; bu isteğin geçici olacağına inanmanız size güç verecektir. Aşırı sigara içme isteği duyduğunuz anda odağınızı değiştirecek o an başka bir konuya yönelin; bu isteğinize yenik düşmezseniz bu durumun çok kısa sürede geçeceğini unutmayın.

Sigarayı bıraktığınızda sigaranın neden olduğu hastalık risklerinin azaltacağınızı, daha sağlıklı bir yaşam süreceğinizi, sigara içerken üzerinize sinmiş sigara kokusunun artık olmayacağını,  sigaraya ayırdığınız parayı çok daha faydalı yerlerde değerlendirebileceğinizi düşünerek sigarayı bırakmaya karar verebilirsiniz. Sigarayı bıraktığımda kilo alırım diye endişeleniyorsanız önereceğimiz beslenme şekli sigara içme isteğinizi azaltırken, kilo alımını da önleyecektir. badem

Alkol ve fast food yiyecekler sigara içme isteği uyandırır. Bu yüzden bunlardan mutlaka uzak durun. Bunları canınız istediğinde önereceğimiz sebze ve meyveleri tüketmeye çalışın. Beslenme alışkanlığınızda yapacağınız bazı değişiklikler sigarayı bırakmanızda etkili olabilir.

 1. Öğlen ve akşam öğünlerinizde koyu yeşil yapraklı sebzeler (kabak, kereviz, fasulye, salatalık gibi) yiyebilirsiniz çünkü bu sebzeler kişinin sigara içme isteğini azaltacaktır.
 2. Su hem kilo vermede hem de kiloyu dengede tutmada oldukça etkili. Günde en az 2 litre su içmek hem sigarayı bıraktığınızda kilo alımını önlemede hem de sizi sigara içme isteğinden uzaklaştırmada destek olacaktır.
 3. Sigarayı bırakmak isteyenlerin diğer güçlü bir destekçisi de C vitamini içeren meyveler yemektir. Suyunu sıkabileceğiniz meyveler ile içecekler de hazırlayabilirsiniz. Sigara vücuttaki vitaminin azalmasına sebep olur. Vücudun bu vitamin ihtiyacını karşılayarak nikotin ihtiyacı azaltılabilir Mevsimine göre greyfurt, mango, çilek, kuşburnu, kayısı, incir, kivi, limon, portakal, armut, ahududu, böğürtlen gibi meyveleri tüketebilirsiniz.
 4. Mutluluk hormonunu artıran yiyecekler de sigara isteğini azaltır. Muz, günde bir avuç ceviz ve badem, aşırıya kaçmamak kaydıyla bitter çikolata yiyebilirsiniz.
  muz
 5. Günde 6-7 kez karanfil çiğneyebilir ya da 3 bardak karanfil çayı da içebilirsiniz. Karanfil sigaranın eksikliğini hissetmemenizde etkili olur.
 6. Sakız çiğnemek de sigara istediğini azaltır.
 7. Günde 2 yemek kaşığı sıcak suda bekletilmiş yulaf tüketmek nikotin isteğini azaltır.
 8. Bolca domates yiyebilir, günde bir bardak domates suyu içebilirsiniz.
 9. Sebze olarak patlıcan, lahana, karnabahar, kabak, ıspanak yiyebilirsiniz. Bu sebzeler kilo alımını da önleyebilir. Her gün havuç, turp, maydanoz yemeği de ihmal etmeyin.

10. Tam tahıllı esmer ekmekler hem sigara içme isteğinizi azaltır hem de kilo aldırmaz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER