Sevgililer Günü’ne hazırlık: Bembeyaz dişler

0

beyaz-dis

Güzel bir gülüş ile sadece güzel bir görünüm elde etmekle kalmayıp sevgilinizin beğenisini de kazabilirsiniz. Aynı zamanda beyaz dişler ile kendinize güvenli bir imaj da çizeceksiniz. Diş macunu seçimi, ağız çalkalama suları, mentollü sakızlar dişlerinizi beyazlatmada size yardımcı olabilir. Tabii bunların haricinde gündelik ve kolay yöntemlerle de dişlerinizi daha beyaz hale getirebilirsiniz. Size yardımcı olacak 8 yolu bir araya getirdik.

Diş fırçanızı yenileyin
Dişlerinizin beyazlığını korumadaki en önemli etken üç ayda bir diş fırçanızı değiştirmek. Düz ve dik duran fırçanın kılları, yanlara doğru saçaklanmaya başladığında zaten dişlerinizi düzgün temizlemeyecektir.

Karbonattan vazgeçin
Dişleri beyazlatmak için karbonat kullanılmalı dense de, aslında uzun vadede oldukça zararlı bir yöntem. Çünkü karbonat kimyasal bir bileşik arındırıcıdır. Yani dişlerinizdeki lekeleri çıkarırken bir yandan da diş minenize zarar verir. Sürekli kullandığınız takdirde diş mineniz yıpranacağı için dişleriniz kendiliğinden kararmaya başlayabilir.

Yediklerinize dikkat edin
Soya sosu, marinara sos ve yaban mersini gibi koyu pigmentli yiyeceklerin uzun süreli tüketimi dişlerde koyu renkli lekelere sebep olabiliyor. Bu yüzden diş hekimlerin çoğu olabildiğince açık renkli yiyeceklerin yenmesini tavsiye ediyor.

Elma sirkesi ile gargara yapın
Dişlerinizi beyazlatmanızı sağlayacak yöntemlerden biri de sirkeli su ile gargara yapmak. 2’ye 1 su ve sirke olacak şekilde hazırladığınız karışımla 1 dakika boyunca gargara yapın.

Pipet kullanın
Kahve, çay ve kırmızı şarabın haricinde enerji içecekleri de beyaz dişlere düşman. İçerisinde bulunan asit, dişleri aşındırdığından hem dişlerinize zarar veriyor hem de sararmasına yol açıyor. Bu zarara engel olmak için içeceklerinizi pipet yardımıyla tüketin.

Taze meyve ve sebzeyi ihmal etmeyin
Elma, havuç ve fındık gibi besinler sadece vücudunuz için değil, aynı zamanda dişleriniz için de oldukça yararlı. Taze meyve, sebzeler ve çıtır gıdalar diş yüzeyinde temizlik sağlıyor ve hatta çürüklere neden olan plakları da temizlemeye yardımcı oluyor.

Dil temizliğini unutmayın
Dişlerinizin yanı sıra ağzınızda bir diğer bakteri toplayan yer ise; dil. Renk bozulmalarının önüne geçmek ve ferah bir nefese sahip olmak için yumuşak diş fırçalarıyla dilinizi arkadan öne doğru temizleyin. Ancak her hareketten sonra diş fırçanızı temizlemeniz gerekiyor, aksi halde bakteriler tekrardan dilinize yapışacaktır.

Turunçgillerden sonra dişlerinizi durulayın
Portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgil tüketiminin ardından mutlaka dişlerinizi durulayın. C vitamini açısından çok faydalı olduğu bir gerçek, ancak asitli yapıları nedeniyle diş minesine zarar verip çürüme ve renk değişikliğine sebep olabiliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER