Sevgililer Günü’ne hazırlık: 24 saatte cilt bakımı

0

cilt-bakimi

Sert rüzgarlar, dondurucu soğuklar ve kapalı ortamlardaki nemsiz havalar cildi kurutur ve hatta kimi zaman derinin pul pul dökülmesine sebep olur. Sevgililer Günü’nde kız arkadaşınıza kusursuz görünmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız 24 saatlik cilt bakım rehberine danışabilirsiniz.

07:30 – Duş alın

Kış sabahlarında uzun ve sıcacık bir duş kulağa çok güzel gelse de, aslında bu cilt için oldukça zararlı. Alacağınız duş ne kadar sıcak ve uzun olursa, dışarıya çıktığınız zaman cildinizin yaşayacağı şok da onun kadar zararlı olur. Cildiniz nemini kaybedip kuruyacağından dolayı bazı hastalıklara davetiye bile çıkarabilirsiniz. Bu yüzden kış aylarında kısa ve ılık bir duş almanız çok daha iyi olacaktır.

08:00 – Krem kullanın

Soğuk havalarda sadece cildiniz değil saçlarınız da nemini kaybeder. Çünkü soğuk havalarda vücuttaki keratin daha katı ve sert bir hale dönüşür. Yani bu, daha fazla sıvı almanız gerektiği anlamına geliyor. Bu yüzden sıvı tüketiminin yanı sıra, cilt tipinize uygun nemlendirici kremler kullanmalısınız.

10:00 – Nem desteği sağlayın

Evinizde yanan kalorifer de aynı şekilde cildinizin kurumasına sebep olur. Buna engel olmak için bir kabın içerisine doldurduğunuz suyu kaloriferin üstüne koyun. Bu sayede sıcaklıkla beraber ortam nemlenecek, cildinizdeki kurumalar azalacaktır.

13:00 – Daha fazla sebze tüketin

Vücuttaki A ve B vitamini eksiliğinden dolayı da cilt kuruyabilir. Bu yüzden kış ayları boyunca yeşilliklerden başka, kırmızı pancar, sarı biber, tatlı mısır gibi kırmızı ve sarı sebzeleri daha fazla tüketmeniz cildinizin nemini desteklemede yardımcı olacaktır.

14:00 – Dudaklarınızı unutmayın

Kış aylarında en çok kuruyan ve hatta çatlayan bölgelerden biri de dudaklardır. Özellikle organik dudak balmları size yardımcı olacaktır.

14:30 – Ellerinizi koruyun

Soğuk havanın ve sert rüzgarların en etkili olduğu yer şüphesiz ki elleriniz. Bu yüzden eldiven takmanın yanı sıra gliserinli kremler de kullanmalısınız.

16:30 – Sulu meyveler tüketin

Sebzelerin yanı sıra, mandalina, portakal, turunç gibi sulu meyvelerin tüketimi de cildinizin nemli kalmasına yardım olacak.

18:00 – Soğuk algınlığını bir kenara atmayın

Grip ve soğuk algınlığı durumunda cildiniz, hastalıktan dolayı yaşanan ani ısı değişimlerine farklı tepkiler gösterecek ve nem dengesi bozulacaktır. Bu yüzden bir hastalık durumunda da cildi nemlendirmeyi ihmal etmemeli, mutlaka krem sürmelisiniz.

23:00 – Nemlendirmeyi tekrarlayın

Uykudayken cildiniz soğuğa karşı daha fazla savunmasız kalır. Bu sebeple yatmadan önce mutlaka nemlendirici krem ve dudak balmı kullanın. Ertesi gün uyandığınızda cildiniz pamuk gibi olacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER