Sakal ve bıyık bakımı için 5 öneri

0

Ekranlarda ve beyaz perdede gördüğümüz yerli ve yabancı yakışıklıların birçoğunda sakal ve bıyık oldukça popüler. Bu nedenle özellikle genç erkeklerin ilgisini daha çok çekiyor.

sakal_biyik_bakim_oneri

Artık birer aksesuar olan sakal ve bıyık aynı zamanda önemli birer imaj unsuru haline geldi. Tarza göre değişiklik gösteren modeller arasında değişmeyen tek bir gerçek var ki, o da sakal ve bıyıkların bakımlı olabilmesi. Modeli ve tarzı ne olursa olsun bakımlı olmadığı zaman varlıklarının hiçbir önemi yoktur. Ancak bakımlı oldukları zaman güzel görünürler. Aksi halde tarz yapayım derken ortaya hoş olmayan görüntüler çıkabilir.

Sakal ve bıyığınızla tarz oluşturmak istiyorsanız işte size sakal ve bıyık bakımı için 5 öneri.

  1. Badem yağı sakal ve bıyığınız için en güzel besleyicidir. Haftada bir defa, banyodan sonra sakal ve bıyığa badem yağı ile masaj yapmak onların beslenmesini, güçlenmesini ve daha parlak görünmesini sağlar.
  2. Sakal ve bıyık bakımı konusunda en sık yapılan hatalardan biri banyo sırasında onları şampuan ile yıkamaktır. Banyo yaparken saçlarınızı yıkadığınız şampuanlar ile sakal ve bıyığınızı da yıkamayın. Şampuanların yağ arındırıcı özelliği vardır. Cildinize sürdüğünüzde cildinizin hızla kurumasına ve özellikle tıraş olurken daha yoğun tahriş olmasına neden olur. Kuruyan cildinizde kepeklenme oluşur ve bu kepekler kaşınma ile birlikte sakalınıza ve bıyığınıza dökülür. Bakımlı görünen sakal ve bıyığa sahip olmak istiyorsanız şampuanla yıkamayın.
  3. Sakal ve bıyığınızda kepek oluşumunun bir diğer nedeni de vücudunuzun susuz kalmasıdır. Gün içerisinde yeterli su tüketemediğinizde cildiniz nemini kaybeder ve kurumaya başlar. Kuruyan cildiniz pul pul dökülür. Bununla birlikte sakal ve bıyığınızı yıkarken yüzeysel uygulamalar yapmamalısınız. Özellikle köklerine su gitmesini sağlamalısınız. Bunun için sakal ve bıyığınızı dairesel hareketlerle masaj yaparak yıkamalı ve köklerinin su almasını sağlamalısınız.
  4. Bıyığın bakımlı görünmesini sağlamak için şekline özen göstermek gerekir. Hızla uzayan bıyığı gün aşırı kontrol etmek önemlidir. Öncelikle her gün bıyık bir bıyık tarağı ile taranmalıdır. Dudağın üst kısmına kadar uzayan bıyık ise bıyık makası ile düzeltilmelidir. Bıyığın üst kısmında dik ve asi kıllar ortaya çıkabilir, bunları sürekli kısaltarak istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Tüm bu uygulamaları düzenli olarak yapmak bakımlı bir bıyığa sahip olmanızı sağlayacaktır.
  5. Bakımlı sakallar içinse düzenli takip gerekir. Özellikle yanaklarda ve alt dudak çevresinde oluşan tüylenmelere dikkat etmeniz gerekir. Orantısız uzamalara mahal vermeden, kısa aralıklarla berberinize sakallarınızı toplattırmalısınız.

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER