Sağlıklı kalmak için etkili 7 yol

0

Her insan ilerleyen yaşla birlikte sağlığında bazı sorunlar yaşamaya başlayabilir. Bu durumun başlıca sebebi çoğunlukla doğru beslenmemek ve sağlıklı kalmak için etkili 7 yol konusunda bilinçli olmaktır. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmamanız sebebi ile yaşınız fazla ilerlememiş olsa da sağlık sorunları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple önerilerimizi göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

  1. Beslenme dengesine dikkat edin: Başta karbonhidrat, protein ve yağ dengesi olmak üzere temel gıdaları mutlaka ölçülü ve dengeli şekilde almaya gayret göstermeniz yararınıza olacaktır. Gıda seçiminde doğal yollardan işlenmemiş olan gıdaları tercih etmeniz daha sağlıklıdır.
  2. Sabah kahvaltısından vazgeçmeyin: Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, uyku sırasında yaşadığınız 8-10 saatlik açlık sonrasında vücudun ihtiyaçlarını giderebilmek için atlanılmaması gereken öğündür. Aksi takdirde vücudunuzun ve organlarınızın uyanması da söz konusu olmayacaktır.1
  3. Akşam yemeğini hafif ve ölçülü olarak tüketmelisiniz: Çorba, yoğurt ve yeşilliklerin bulunduğu bir akşam yemeği ideal olacaktır. Bunun dışındaki gıdalar akşam yemeği için ağır kaçacağı gibi akşam saatlerinde metabolizmanın yavaşlaması sebebi ile daha ağır yiyecekler tüketmeniz sağlığınıza zarar verecektir.
  4. Beyazlar ve katkı maddeli besinlerden uzak durun: Her zaman söylenen üç beyazdan uzak durma meselesinin yanı sıra dondurulmuş yağlar, konserve gıdalar, asitli içeceklerden uzak durup tahıllar, baklagiller, sebze, meyve ve doğal buğday tüketip su içmeye özen göstermeniz gereklidir.Fas--food
  5. Fast fooddan uzak durun: Yoğun iş temposu sebebi ile bir şeyler atıştırarak öğünlerini atlatan kişilerin obeziteye daha yatkın olduğunu ve ilerleyen yaşla birlikte armut ya da elma tipi bir vücuda sahip olması söz konusu olabiliyor. Bu yüzden mutlaka fast fooddan uzak durun.
  6. Öğle yemeğinde protein alımına dikkat edin: Öğle yemeği sırasında vücudun ihtiyacı olan proteini dengeli olarak alması gerekir. Protein, mineral ve vitamin bakımından ihtiyaçlarınızı bu öğünde almanız gerekir.
  7. Sofrada aşırıya kaçmamalısınız: Öğünlerinizi atlamamanız önemli olduğu gibi sofrada aşırıya kaçmamanız da çok önemlidir. 1 porsiyon yerine 2 porsiyon yemeniz ya da kendiniz zorlayarak porsiyonun tamamını yemeye çalışmanız sadece sindirim sisteminizin daha fazla zorlanmasına neden olacaktır.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER