Sağlıklı eklemler için 7 ipucu

0

egzersizKasların ürettiği güç ile vücudun hareket etmesine olanak sağlayan yapılar olarak tanımlayabileceğimiz eklemler hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu yüzden eklemlerimizin sağlıklı kalabilmesi için bazı konulara dikkat etmemiz hayati önem taşıyor. Sağlıklı eklemler için 7 ipucu olarak size vereceğiz önerilerimizi incelemeniz ve hayatınıza uygulamanız sayesinde her zaman sağlıklı kalan eklemlere sahip olabilirsiniz.

  1. Eklem dostu besinler tüketmek: Deformasyon ve enflamasyon başta olmak üzere eklemlerinize zarar veren etkenlerin etkilerini azaltabilmek, eklem dokusunun yenilenme hızını artırabilmek ve enflamasyon (iltihap) olasılığını düşürebilmek için elma, badem ve somon tüketimine özen göstermeniz gerekiyor.
  2. Duruşunuzu düzeltmek: Vücut yapılarının düzen ve dizilişi olarak ifade edilen duruşunuzu düzeltmeniz sayesinde eklemlerinize doğru miktarda ve açıda ağırlığın dağılmasını sağlayabilirsiniz. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, kaslarınızı güçlendirmek için güç ve dayanıklılık egzersizleri yapmanız yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli olarak esneme hareketleri yapmanız da çok önemlidir.
  3. Dar kıyafetlerden uzaklaşmak: Doğal duruşunuzun bozulmasına neden olan dar kıyafetler eklemlerinize dengesiz biçimde ağırlık yüklenmesine sebep olur. Bu durum eklemlerinizin yıpranmasına da neden olacağından dar kıyafetlerinizden kurtulmalısınız.
  4. Egzersiz yapmak: Kas kütlesini artırmanız sayesinde eklemlerinizin yıpranma oranını düşürebilirsiniz. Bu yüzden kas kütlenizi artırmak için spor yapmanız çok önemlidir.
  5. Kilo vermek: Vücudunuzun taşınmasında kemiklerle beraber onların bağlantı noktaları olan eklemlerin de yer aldığı düşünülecek olduğunda vücut ağırlığınızın fazla olmasının eklemlerinize fazla yük binmesine neden olacağını görebilirsiniz. Bu sebeple mümkün olduğunca çabuk bir şekilde ideal kilonuza dönmelisiniz.
  6. Sıvı alımına dikkat etmek: Eklemlerde bulunan eklem kapsüllerinin içinde eklemlerin birbiri üzerinden kaymasını ve hareketini devam ettirmesini sağlayan sinovial sıvısı bulunur. Yeterli sıvı tüketmeyen insanlarda sinovial sıvısının azalma riski bulunur. Bu da eklemlerinizin birbirine daha sert sürtünmesi ve kronik ağrıların oluşması anlamına gelir.
  7. Aşırıya kaçmamak: Egzersiz yapayım daha sağlıklı olayım derken aşırıya kaçmanız kaslarınızın ve eklemlerinizin yeniden yapılanması için onlara tanıdığınız sürenin kısalmasına neden olur. Bu sürecin kısalması sebebi ile eklemleriniz tam toparlanamaz ve bir süre sonra sakatlıklar oluşur. Bu yüzden yeterli olandan fazla egzersiz yapmamalısınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER