Sağlıklı bir yaşam için 9 öneri

0

saglikli-yasam-1
Sağlıklı yaşam insanın kişisel yaşantıdan iş yaşamına kadar tüm hayat kalitesini arttırır. Sağlıklı yaşamı tercih eden insanlar hem bedensel hem de ruhsal olarak daha mutludur. Dengeli ve sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak, zararlı alışkanlıklardan uzak kalarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek mümkündür.

Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemler ya da günlük yaşamımızda  uygulamamız gereken alışkanlıklar nelerdir. İşte bunlardan 9 tanesi:

1. Güne erken kalkarak başlayın. Uyku düzeninize dikkat edin
Uyku kalitenizi arttırın. Yetersiz ve kalitesiz uyku sadece yorgunluğa sebep olmaz, konsantrasyon bozukluğu, sabırsızlık, gerginlik ve asabiliğe de sebep olabilir. Kaliteli ve rahat bir uyku uyumanıza engel olan sebepleri bulursanız bunları çözmeniz daha kolaydır. Önce uykusuzluğunuzu tetikleyen şeylerin ne olduğunu ve bunları nasıl çözebileceğinizi tespit edin.

2. Beslenme düzeninize dikkat edin
İdeal kilonuzu koruyun. Kilonuz fazla ise doğru ve kontrollü bir diyet uygulaması ve egzersiz ile fazla kilolarınızdan kurtulun. Alışveriş sırasında market sepetinize bir şey koyarken bunu sağlığınızı düşünerek yapın. Güne enerjik başlamak için kahvaltınızı mutlaka yapın. Tatlı yerine, meyve tercih edin. Daha çok lif tüketin. Lif alımı kolestrol düzeyini azaltır, metabolizmayı ve sindirimi düzenler. Sofranızda mutlaka balık olsun. Haftada iki kez balık yemek kalp krizi riskini yarıya indirir. Normal günlük tüketim kullanımını bitirdikten sonra çay veya kahve almak yerine yeşil çay, ıhlamur ve rezene tarzı bitki çayları tercih edin. Omega 3 tüketimine önem verin. Omega 3 kalp sağlığını korur, bağışıklığı güçlendirir, yaşlanmayı geciktirir, cildi ve damarları korur, beyin gelişimine yardımcı olur. Televizyon seyrederken atıştırmayın. Öğün aralarında abur cubur yemeyin. Uzun süre tok kalmayı sağlayacak doğru seçilmiş ara öğün besinlerine yönelmekte fayda var.

3. Tuzu azaltın. Fazla şekerden uzak durun
Fazla tuz kalp hastalıklarına ve felce davetiye çıkartır. Yüksek tansiyon ve yüksek tansiyona bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarına, kemiklerde de kalsiyum kaybına sebep verir. Fazla tuz vücutta su tutulmasına ve şişkinlik hissine yol açar. Fazla şeker tüketimi kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır, bağışıklık sistemini zayıflatır. Göbek ve bel çevresindeki yağları arttırır. Vücudun kalsiyum ve magnezyum emilimini güçleştirir. Kandaki E vitaminini azaltır.

4. Günde 2-2,5 lt kadar su için
Su içmek metabolizmayı hızlandırır, kilo kontrolünde ve kilo vermede etkilidir. Yeterli miktarda su içmek daha fazla kalori harcanmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı önler. İyot, kalsiyum, sodyum gibi pek çok mineral suyla alınır.

saglilkli-yasam

 

5. Beden ve ruh sağlığınız için spor yapın
Psikolojik yorgunluklarda günde yarım saat egzersiz (yürüyüş, bisiklete binmek gibi) bile size güçlendirebilir, stresinizi ve gerginliğinizi azaltabilir. Egzersizin kalp hastalığı riskini düşürmesinin yollarından biri de kolesterol seviyesini kontrol altında tutmasıdır. Asansör yerine merdivenleri kullanın, herhangi bir yere giderken yürüyerek gitmeyi deneyin. Yürüyüş; yılın her mevsimi yapılabilecek ve sağlık açısından risk oranı en düşük olan egzersiz türüdür. Uykusuzluğu azaltır, rahatlamaya yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır. Kalp-damar ve beynin damarsal hastalıkları riskini azaltır. Nabzı düzene sokar. Beyine oksijen sağlar, yaratıcılığı arttırır. Kilo vermede etkilidir. Kilo kontrolünü sağlar. Kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar. Yaşlanma sürecini yavaşlatır. Vücudun esnekliğini arttırır. Stresin etkilerini azaltmakta ve depresyonu önlemekte etkilidir. Bir diğer egzersiz türü olan bisiklete binmek; kolaylıkla yapılabilecek ve oldukça fayda sağlayan bir egzersiz türüdür.

yuruyus

 6. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya çalışın
Sigara ve alkol kullanmak bağımlılığa neden olan, hem kullanan kişiye hem de çevresindekilere zarar veren alışkanlıklardır. Sigarada 4000 civarında zararlı madde bulunur. Bu maddelerden nikotin, bağımlılığa; egzoz gazı, katran ve tiner gibi diğer maddeler ise vücudumuzda pek çok hastalığa neden olur. Sürekli alkol kullanan kişiler; konuşma, yürüme ve denge sorunları yaşarlar. Karaciğer, alkol kullanımında zarar görür. Karaciğeri zarar gören kişilerde, karaciğer kanseri ve siroz gibi hastalıklar oluşabilir.

7. Kendinizle barışık bir hayat yaşayın
Kendinize zaman ayırın.Yoğun bir hayat yaşıyor olsanız da sadece kendinizle zaman geçirip, enerji depolayacağınız sadece kendinize ait olacak şekilde ayırdığınız haftada birkaç saatiniz olsun. Hayatınızı rutinden kurtarmak için gerekli gördüğünüz alanlarda değişiklikler yapın. Sizi mutlu edecek uğraşlarınız ve hedefleriniz olsun. Kendi öz değerinizin farkında olun. Daha çok gülün. Kendi kişisel bakımınıza ve gelişiminize önem verin. Gerektiği durumlarda kibarca hayır demeyi öğrenin.

8. Zamanınızı iyi değerlendirmek için planlayın, yapılacak işler listeniz olsun
“Zaman yönetimi” zamanı mümkün olduğunca etkin ve etkili bir biçimde kullanma ve denetleme sistemidir. Zamanı iyi yönettiğinizde önceliklerinizi kolayca belirleyebilir, erteleme hastalığından ve zaman tuzaklarından kurtulursunuz. Bazı şeyleri yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde ve iyi organize olduğunuzda zamanı daha verimli kullanabilirsiniz. Plansızlık, öncelikleri belirleyememek ve sıralayamamak, ertelemek, Kendini gereğinden fazla işe adamak, acelecilik, dağınıklık, yetki verememek gibi zaman tuzaklarından uzak durun.

9. Strese karşı güçlü olun. Stres sebeplerinizi doğru tanıyın
Strese karşı herkesin tepkisi farklıdır. Kişilerin strese karşı gösterdiği birçok zihinsel, duygusal ve fiziksel tepki bulunur. Vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili olan kortizol hormonu metabolizmayı yavaşlatır ve organların etrafında koruyucu bir yağ tabakası oluşmasına neden olur bu da kilo alımı demektir. Strese bağlı olarak gelişen bağışıklık sistemindeki zayıflama sık sık hastalanmaya sebep olur. Sürekli yorgunluk, bitkinlik, zayıflık hissiyatı görülmeye başlanır. Bu sebepleri yok etmek için size uygun yöntemleri araştırın ve uygulayın. Enerjinizi tüketecek etkenlerden mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışın; aşırı gürültülü ortamlar, gerginlikler, kararsızlıklar, belirsizlikler, gereksiz endişeler, kızgınlık, mutsuzluk, kötümserlik, gibi…

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER