Sağlıklı Bir Uyku için Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

0

erkek-uyku

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku vücudun dinlenmesine ve gün içerisinde ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasına olanak sağlar. Bu bakımdan da sağlıklı bir uyku için bazı konulara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Uykunuzu iyi aldığınız takdirde daha mutlu ve huzurlu olabilirsiniz. Bunun için birtakım konulara dikkat edip uygulamanız yararınıza olacaktır.

1- Kafein tüketimini sınırlamak: Aşırı kafein tüketmek uyku alışkanlıklarınızın değişmesine sebep olur. Doğal bir kimyasal olan kafein sinir sisteminizi harekete geçirerek uykunuzu bozmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde kahve, çay, çikolata gibi kafein içeren ürünleri kullanmayı azaltmanız ve özellikle yatmadan evvel bunlardan uzak durmanızda fayda var.

2- Fazla yemek yememek: Fazla miktarda tüketilen yemekler ve özellikle de fast food tarzı yiyecekler geceleri sindirim sisteminizin çalışmasını zorlaştıracaktır. Geceleri dinlenmeye çekilen sindirim sisteminin yavaşlaması gündüz aşırı yediğinizde gece midenizin sizi uyutmaması anlamına gelir.

3- Proteinli yiyeceklerden uzak durmak: Sulu et yemekleri, işlenmiş etler ve diğer yüksek protein içerikli yiyecekler sindirimi güç olan yiyeceklerdir. Özellikle yatma saatine yakın bu yiyeceklerden yemeniz sindirim sisteminin zorlanmasına ve rahat bir uyku uyuyamamanıza neden olur.

4- Baharatlı yiyeceklerden uzak durmak: Baharatı seven kişilerden biriyseniz, bunu erken saatlerde yapmanız daha doğru olacaktır. Baharatlı yiyeceklerin sindirim yollarını bozması, mide yanması, şişkinlik ve gaz gibi sorunlara sebep olması sebebi ile uykusuzluk çekmenize neden olacağı bir gerçek. Bu sebeple akşam yemeklerinde baharattan kaçınmanızı öneririz.

5- Yatmaya yakın çok sıvı tüketmemek: Geceleri uykunuzu bölüp tuvalete gitme ihtiyacını azaltmak için aşırı sıvı tüketmemeye dikkat edin. Ne kadar çok sıvı alırsanız gece de o kadar uyanır ve uyku kalitenizin bozulmasına yol açarsınız.

6- Yağlı yiyeceklerden uzak durmak: Akşam yemeği sırasında bol yağlı yemekler tüketmeniz geceleri mide yanması ve sindirim sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple özellikle akşam yemeklerinde yağlı yiyecekler tüketmemeye özen göstermeniz daha doğru olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER