Sağlıklı bir cinsel ilişki için 5 tavsiye

0

cinsel-iliski-7
Cinsel ilişkilerin insan sağlığına faydaları bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, ağrıları azaltır, enerji verir ve kalbe iyi gelir. Bazı çevresel etkilerden dolayı ne kadar açıklıkla paylaşılmasa da, cinsel ilişkiler her insan için son derece önemlidir. Cinsellik insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ruh ve beden sağlığı için, psikolojik ve cinsel sağlığın yerinde olması gerekir. Bunun için yaşanan birlikteliklerin düzenli ve etkili olması gerekir. Erkekler bu duruma ayak uydurabilirken, kadınlar çoğu kez ayak uyduramazlar. Erkeklerin genellikle düzenleyici rol oynadıkları cinsel ilişkilerde sağlıklı ilişkiler yaratabilmeleri oldukça önemlidir. Tek yönlü olmadan, karşılıklı olarak tatmin edici özellik taşıyan her cinsel ilişki son derece sağlıklıdır. Aksi halde bir süre sonra tatmin olamayan tarafta isteksizlik başlar ve bu o çift için cinsel hayatın bitişi demektir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için sağlıklı bir cinsel ilişkiye ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir cinsel ilişki içinse dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İşte sağlıklı bir cinsel ilişki için 5 tavsiye;

  1. Sağlıklı Yaşam: Her şeyin başı olan sağlıklı yaşam, kaliteli bir cinsel hayatında en etkili faktörlerindendir. Gençlik dönemlerinde pek fazla fark edilmese de erkekler için ilerleyen yaşlarda sağlık bir cinsel yaşam için yaşantısına son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Düzenli olarak yapılan sporlar, Akdeniz mutfağı ağırlıklı bir beslenme şekli, erkek hormonlarını düzenleyecek ve düzenli hormonlar sağlıklı bir cinsel ilişki için destek sağlayacaktır.
  2. Stres ve Kriz: Günlük hayatta karşılaşılan belirsizlikler, stres dolu saatler ve kriz anları ile gelen baskı erkeğin cinsel hayatını olumsuz etkiler. Konsantre olmakta zorluk çeken erkekler isteksizlik ve ereksiyon kaybı ile karşı karşıya kalırlar. Bu durumda partneri ile yaşadığı cinsel ilişkide, erkek adına gurur zedeleyici ve üzücü tablolar ortaya çıkar. Bunlarla karşılaşılmaması için stres ve krizlerden mümkün olduğunca uzak durarak, sağlıklı cinsel ilişkiler ile enerji kazanmak gerekir.
  3. Alkol ve sigara: Erkeklerin birçok sağlık probleminin başında gelen alkol ve sigara, cinsel sağlıklarını da son derece olumsuz etkilemektedir. Alkol ve sigara damar yapısına zarar verip cinsel organlara giden kan akımını azaltır. Bu nedenle sigarayı tamamen bırakmak ve alkol alımını en az seviyeye indirmek sağlıklı olacaktır.
  4. İletişim: Cinsel ilişkilerde partnerler arası kurulan iletişimler ne istedikleri ve ne hissettiklerini anlatmak açısından son derece önemlidir. Özellikle erkeklerin partnerleri ile iletişim kurmaları ve kendi isteklerinin dışında, bu doğrultuda hareket etmeye özen göstermeleri önemli bir tavsiyedir.
  5. Bel çevresi: Son yıllarda bel çevresi kalınlığının seks hormon seviyelerini azalttığı ve performansı olumsuz etkilediği bilinmektedir. Karın içi yağlar hormonal dengesizlik yaratır. Özellikle göbekli erkeklerin bu konuda dikkatli olmaları fayda sağlayacaktır.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER