Saçların dökülmesini azaltmanın 10 etkili yolu

0

sac-dokulmesi-1Saç dökülmesi özellikle erkeklerin korkulu rüyalarından biridir. Saç dökülmelerinin birçok sebebi var. Fiziksel de olabilir, psikolojik de…

Stres, üzüntü ve benzeri ruhsal problemler, kansızlık, mevsimsel dökülmeler, radyasyona maruz kalma, tiroit bozukluğu gibi bazı hormonal sebepler, doğru ve dengeli beslenmeme, yaşlanma, genetik faktörler, demir ve çinko gibi vitamin ve mineral eksikliği gibi sebeplerle saç dökülmeleri yaşanabilir.

Saç problemlerinin ilk belirtilerine; tararken ve yıkama sırasında saçların dökülmesi, kafa derisinde oluşan pul şeklinde soyulmalar, kabuklanmalar şeklinde rastlanabilir.

Peki, saç dökülmesi nasıl azaltılabilir ya da önlenebilir?

  1. Özellikle genetik sebeplerle ve hormonal nedenlerle oluşan saç dökülmeleri dışındaki dökülmelerde doğru ve dengeli beslenmenin, mümkün olduğunca kendimizi stres ve üzüntüden uzaklaştırabilecek yöntemlerle yaşamaya çalışmanın saç dökülmesinde azaltıcı etkileri olabilir.
  2. Yetersiz kan dolaşımı nedeniyle saçlarınız cansız olabilir ve saçlarınızda dökülmeler olabilir. Bu durumda günde iki kere saç derinize parmaklarınızla masaj yapabilirsiniz. Bunu saçlarınızı yıkadığınız sırada da yapabilirsiniz. Saçları taramak da ayrı bir masaj yöntemidir.
  3. Saç kökünün beslenmesi yediklerimizle de doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle beslenmenize dikkat edin. Su, protein, biyotin, A, B6, B12, C vitaminleri, bakır, demir, omega 3, çinko, kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi madde ve minareller kafa derisi cilt ve saç bakımı için oldukça önemlidir.
  4. Demir eksikliği saç dökülmelerinde ilk sırada gelen sebeplerdendir. Vücudunuzda demir eksikliği varsa yumurta, kırmızı et, kuru meyveler ve ıspanak gibi demir bakımından zengin besinler yemelisiniz.
  5. Saçlarınızı çok sıcaktan, güneşten ve rüzgardan korumalısınız. Özellikle saçlar denizde ve havuzda klorun etkisi ile daha kolay yıpranır. Bu nedenle saçınıza bakım yapmayı ihmal etmeyin.
  6. Eğer çok fazla stresli bir yaşamınız varsa kendinize mutlaka zaman ayırmalı ve stresinizi azaltmaya çalışmalısınız çünkü bu aşırı stres saç kayıplarına sebep olmaktadır. Egzersiz ve yürüyüş, bir hobiyle uğraşmak stresinizi atmada uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisidir.
  7. Saç durulama işlemi son derece önemli bir işlemdir. Kötü saç durulama, saçlarınızı matlaştırır. Saçlarınızı duruladıktan sonra ılık su ile masaj yapmak, saç dökülmesini engelleyebilir.
  8. Saçınıza bakım yapmak isterseniz, haftada bir kez saçlarınıza besleyici ve nemlendirici bir maske uygulayabilirsiniz. Saç köklerini canlandırmak için zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile saç derinize masaj yapabilirsiniz.
  9. Fazla veya az çalışan tiroid bezi de saç kaybına neden olabiliyor, eğer böyle bir durum varsa hastalığın tedavisi yoluna gidin. Saçınız kuru ve cansız olabilir ve kolay dökülebilir. Bu durum çok az salgılanan tiroid hormonunun saç büyüme döngüsünü azaltmasındandır.
  10. Sigara kullanımı da saç dökülmesinde etkendir. Sigaradan uzak durmaya çalışın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER