Protein tüketmek için 8 neden

0

ET
Küçük yaşlarda gördüğümüz fen derslerinde öğrendiğimiz oldukça basit bir ifade vardır. Proteinler hücrelerin yapı taşıdır. O yaşlarda bu cümlenin öneminin farkına varamasakta ileri yaşlarda ne demek istendiğini gayet iyi anlıyoruz. Bunu daha iyi anlayabilmek için işte size protein tüketmek için oldukça geçerli olan 8 neden;

  1. Yapı taşı olan proteinler yetişkinlerde yıpranan her bir hücrenin onarılmasını ve yenilenmesini sağlamaktadırlar. Hücre yenilenmesinin en önemli faydası yaşlanmayı geciktirmesidir. Özellikle deri hücrelerinde protein alımı ile yenilenen hücreler kırışıklıların ve yaşlılık lekelerinin oluşmasını geciktirmektedirler.
  2. Proteinler vücutta düzenleyici görev görürler. Sıvı dengesinin korunmasından, hormonların düzenli çalışmasına kadar her safhadan proteinler sorumludurlar.
  3. Saç ve tırnaklara iyi gelmektedirler. Sağlıklı ve parlak saçlar herkes için önem taşımaktadır. Protein kullanımı ile saçlarda ve tırnaklarda bulunan keratin güçlenmektedir. Böylelikle saçların dökülmesi ve tırnakların kırılması azalır, daha güçlü, daha parlak ve daha sağlıklı olurlar.protein
  4. Proteinler vücudunuzdaki kas ve kemik yapıların gelişmesini olumlu yönde etkilemektedir. Kaslarınız geliştiğinde daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Sporcuların vücut yapıları ve kasları normal insanlara göre daha gelişmiştir. Bu gelişmişliği koruyabilmek için sporcuların daha fazla protein tüketmeleri gerekmektedir.
  5. Proteinler vücudun enerji kaynağıdır. Günlük ve düzenli olarak yeterli miktarda protein tükettiğinizde halsizlik, durgunluk ve yorgunluk hissedilmemektedir. Hastalıklara karşı direnç fazla olur. Günler daha dinamik ve daha enerjik geçer.
  6. Protein eksikliğinde kişilerde kansızlık, göz bozuklukları, diş eti rahatsızlıkları ve ileri seviyelerde siroz gibi rahatsızlıklar baş göstermektedir. Sağlıklı bir birey olmak için protein tüketimine özen gösterilmelidir.
  7. Enfeksiyonlara karşı antikor üretmektedirler. Böylelikle vücutta çıkan yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır.
  8. Vücudun dışarıdan gelen mikroplarla savaşmasını sağlarlar. Bağışıklık sistemi hücrelerinin oluşturulması proteinler sayesinde olmaktadır.

Erkeklerin günlük kalori yakımı kadınlara nazaran daha fazladır. Bu nedenle günlük enerji ihtiyaçları da farklılık gösterir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için erkeklerin kadınlara oranla daha fazla protein tüketmeleri gerekmektedir. Hayvansal ve bitkisel besinlerden karşılanan proteinler uygun miktarlarda tüketildiğinde faydalıdır. Aşırısına kaçıldığında farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER