Protein kaynağı 7 besin

0

balik
Proteinler vücudumuzun ve yaşamın yapı taşlarıdır. Sağlığımız için de son derece önemli olan proteinlerin vücudumuzdaki eksiklikleri birçok rahatsızlık olarak bize geri döner. Saç tellerimizden ayak tırnaklarımıza kadar sağlığımız proteinlere bağlıdır. Çocuklarda sağlıklı büyümeyi ve kas gelişimini sağlarken yetişkinlerde enerjinin yanı sıra fonksiyonu bozulmuş hücrelerin onarımına yardımcı olur. Günlük ihtiyacımız olan proteinleri temin edebilmenin en sağlıklı yolu ise içerisinde bol protein bulunan besinleri tüketmektir. Günlük yaşantımız içerisinde protein kaynağı olan birçok besin zaten tüketiyoruz. Ancak bunların hangileri olduğunu bilmek ve daha fazla oranda, bilinçli tüketmek en doğrusu. Peki, bu besinler hangileridir?

peynir

 

İşte protein kaynağı 7 besin;

  • Peynir: Her çeşit peynirde önemli oranlarda protein bulunmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından da son derece zengin olan peynir çeşitleri birer protein kaynağıdır. 100 gr peynirde ortalama olarak 30 gr protein bulunur.
  • Süt-Yoğurt: Süt ve sütten yapılan yoğurtlar önemli protein kaynağıdır. 1 litre sütte ortalama 60 gr protein bulunur. Buna oranla bir porsiyon yoğurtta ortalama 23 gram protein içerir. Süt ve yoğurt light ürün olsa dahi bu onların birer protein kaynağı olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • Yumurta: Yumurta proteinin doğada en dengeli şekilde bulunduğu besindir. Vitamin ve mineral deposu olan yumurta aslında her açıdan tam bir sağlık deposudur. Tam bir yumurtada 13 gr protein bulunur. Ve protein sarısında ayrı beyazında ayrı bulunur.
  • Kırmızı Et: İster dana eti olsun, ister kuzu, her türlü kırmızı et en etkili protein kaynaklarından birisidir. 100 gram kırmızı et içerisinde ortalama 20-35 gram arasında protein bulunur.
  • Balık: Balık sağlığımız açısından son derece faydalı olan omega 3 yağ asitleri ile birlikte aynı zamanda oldukça etkili bir protein kaynağıdır. Balık cinsine göre faklılık gösteren protein miktarına bakıldığında ise 100 gram balıkta ortalama 18-24 gram arasında protein içerir.
  • Kuruyemiş: Kuruyemişler vitamin ve minerallerin yanında oldukça iyi birer protein kaynağıdır. Özellikle badem ve Antep fıstığında yüksek oranda bulunur.
  • Baklagiller: Baklagiller bitkisel protein kaynakları içerisindeki en zengin protein kaynağıdır. Özellikle soya fasulyesi protein açısından oldukça zengindir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER