Prostat kanserine iyi gelen 5 yiyecek

0

Erkek üreme sisteminde önemli bir rol oynayan prostat bezinde meydana gelen kanser ve iltihaplanma sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Bu rahatsızlıkların erken teşhisi sayesinde tedavi daha kolay hale gelecektir. Ayrıca prostat kanserine iyi gelen 5 yiyecek sayesinde de bu sorundan çok daha rahat şekilde kurtulmanız mümkün olacaktır.

meyve

  • Meyveler: Farklı renklerdeki meyveleri düzenli olarak her gün tüketmeniz sayesinde prostat kanseri gibi rahatsızlıklardan kurtulmanız çok daha kolay hale gelecektir. Meyveler sayesinde aldığınız vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirecek ve sindirime katkı sağlayacaktır. Ayrıca cilt ve saç sağlığınızı koruyup iştahı azaltarak kilo alımının da önüne geçecektir. Özellikle çilek, kiraz, mango, papaya, kivi, portakal, greyfurt, üzüm, erik, kavun ve karpuz tüketimine özen göstermelisiniz.
  • Sebzeler: Meyveler gibi vücudun enfeksiyon ve hastalıklardan korunmasına katkı sağlayan sebzeler vücut direncini de artıracaktır. Yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber ve brokoli tüketmeniz prostat için yararınıza olacaktır. Özellikle ıspanak, kırmızı dolmalık biber, lahana, havuç, Brüksel lahanası, domates, kış kabağı ve tatlı patates içerdiği antioksidanlar ve iştah kesme özellikleri ile size sağlığınızı korumada yardımcı olacaktır.
  • Tam tahıllar ve kepek: Rafine edilmiş olan tahılların içinde daha fazla lif bulunmasının yanı sıra besin ve protein içeren kepekli tahıllar prostat kanseri bulunan erkeklerde tümörün büyümesini azaltmaya yardımcı olması bakımından faydalıdır. Bunun sebebi bunların kan şekerini düşürmeye yardımcı olmalarıdır.
  • Yağsız protein: Protein kaynaklarından sağlanan aminoasitlerin vücuttaki doku üretiminin yapı taşı olması bakımından yağsız protein alımı prostat kanserine de iyi gelecektir. Ancak doymuş yağ oranı yüksek olan yağlı kırmızı et ve yağlı süt gibi protein kaynakları prostat sağlığını olumsuz etkileyeceğinden bu konuya dikkat etmek gerekir.

prostate-cancer

  • Likopen içeren besinler: Prostat hastalıklarına karşı koruma sağlayan likopen içerikleri besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle domates ve domates ürünleri likopen açısından zengin olduğu için bolca tüketilmesi gerekir. Domates suyu, domates salçası ve domates sosu gibi besinler de bu açıdan sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER