Özgüven eksikliğinin 6 belirtisi

0

ozguvensizlikÖzgüven, hem iş yaşamında hem sosyal yaşamda duygusal bir gereklilik olarak görülüyor. Bir erkeğin başarılı olmasını, sevgili ya da eşi ile mutlu bir ilişki ve doyumlu bir cinsel hayat yaşamasını, kendisiyle barışık olmasını, sosyal hayatındaki etkinliğini etkileyen faktörlerden biri de özgüven sahibi olması… Çünkü kendinin farkında olan erkekler hem kendilerini hem de etrafındakileri mutlu edecek bir kimlik yaratabilmek konusunda daha başarılı. İş yaşamında yaşadığı pasifliğin yanı sıra özgüveni düşük erkekler kadınlarla ilişkilerinde de hayal kırıklığı yaşamaya daha yatkın. Çünkü kadınlar özgüveni düşük erkeklerden yanında güven duyamadığı, stres yaşadığı için zamanla sıkılmaya başlıyor.

Özgüven sahibi olmak kendi olumlu yanlarının farkında olmak kadar, başkalarını da yargılamadan kabul edebilme becerisine sahip olabilmeyi de içeriyor. Özgüveni düşük insanların iç sesleri çok daha acımasızdır ve maalesef o iç sesleri çok konuşur.

Özgüven eksikliğinin belirtileri neler?

  1. Değersizim, yetersizim, kötüyüm, iyi değilim duygusu: Özgüven eksikliği yaşayan erkek kendini veya yeteneklerini çok acımasız bir şekilde eleştirir. Bu eleştirilerini çevreye de yansıttığında bulunduğu çevreye uymakta zorluk çeker ve bu durum arttıkça daha çok sıkıntı yaşamaya başlar. Arkadaş edinemez, çoğunlukla yalnızdır. Sevilmediğini düşünür. Diğer insanların düşüncelerine göre hareket edebilir. Aşırı özür dileyici bir yapıya sahiptir. Duygusal olarak içe kapanma eğilimi gösterir. Değersizlik korkusu içinde olan erkekler kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar. Belki de sürekli iltifat edilmesinden, övülmekten hoşlanmalarının altında yatan sebeplerden birisi de bu olabilir.
  2. Başarısızlık korkusu: Özgüveni düşük erkekler başarısızlık yaşadığında çok daha fazla hayal kırıklığı yaşar ve bu konu üzerinde diğer erkeklere göre çok daha fazla durması mümkündür. Özgüvensizlik erkeğin yaşamında ilerleyebilmesi açısından engeller oluşturuyor. Çünkü erkek özgüvensizliğinin etkisi ile başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü çok önemsediğinden hata yapma korkusu içinde oluyor.
  3. Reddedilme korkusu: Özgüveni düşük erkekler insanlarla birlikteyken özellikle kadınların bulunduğu ortamlarda susmayı ya da az konuşmayı tercih ederler çünkü konuştuklarında aptalca konuşmaktan ya da sıkıcı olduklarının düşünülmesinden çekinirler. Reddedilme korkusu nedeniyle özellikle kadınlara karşı çekingen olurlar, onlara yaklaşmak konusunda endişeli ve ürkek davranırlar.
  4. Sürekli suçluluk hissetmek ya da etrafı suçlama eğilimi: Bazı insanlar başarısızlıklarının ya da yetersizliklerinin sorumluluğundan ve acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini, başarısızlıklarını diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Kendi hatalarındaki aylarını görmek yerine kendi hataları için hep başkalarını suçlarlar. Kendi hissettikleri suçluluğu kapatabilmek için sürekli etrafındakilerin suçlu, kusurlu yönlerini arayıp bulmaya çalışır ve ağır eleştirilerde bulunmaktan sakınmazlar.
  5. Olumsuz düşünmeye daha yatkın olmak: Olayların, yaşadıklarının sonuçlarını, gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendirir. Karamsarlık ve negatif düşünme alışkanlığı kişinin özgüvenini zamanla zedeler. Bulunduğunuz durum hakkında mantıklı olarak düşünmek yerine sadece olumsuz kısmına odaklanır ve kendisini hatta çevresini olumsuz düşünceleri ve sözleriyle yiyip bitirir.
  6. Eleştiriler karşısında aşırı alıngan olmak: Özgüveni düşük erkekler eleştiriye karşı aşırı duyarlıdır ve eleştirildiğinde öfkeli tavırlar, ters davranışlar, sözlerle ani tepki verebilir. Bu durum kendini yetersiz ve eksik hissediyor olmasından kaynaklanır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER