Aracınızın kışlık bakımını ihmal etmeyin

0

Otomobillerin kışlık bakımında kış lastiğinin önemini bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Kışlık bakımda önem vermeniz gereken bir diğer konu ise aküdür. Akülerin çalışma kapasitelerinde kışın düşme olur. Otomobilinizin kışlık bakımını yaptırırken akü seviyelerine baktırın ve eksik bir miktar varsa tamamlattırın. Akünün içerisinde bulunan akü suyunun yoğunluk ölçümünü yaptırın. Akünün şarj kapasitesinin ölçülmesi de gereklidir.

aku

Kış hava koşullarından dolayı havada ki nem ve yağışa bağlı olarak akü başları olarak adlandırılan akü kutup başlarında oksitlenmeler, paslanmalar görülür. Oksitlenme varsa aküde gerekli elektrik akımı sağlanamaz. Bu yüzden kış bakımlarında akü kontrolünde kutup başları kontrol ettirilmelidir. Özellikle kış aylarında akü kutup başlarını sık sık kontrol ettirmenizi öneririz.

Kış bakımında mutlaka;

– Dört tekere de kış lastiği takın.
– Otomobilinizin yağ değişimlerini yaptırın.
– Otomobilinizin motor ve radyatör kısımlarında ve gereken sulu aksamlarında antifriz kullanın. Bu antifriz kullanım işlemini otomobil bakım servislerinde özenle yaptırın.
– Otomobilinizin elektronik aksamlarını kontrol ettirin. Islanmadan dolayı kısa devre arızalarının olmaması için kabloları gözden geçirin

Unutmayın otomobiliniz ailenizin bir parçasıdır. Kendinizin ve ailenizin emniyeti için aracınızın kışlık bakımı,  lastik seçimlerini ve akü bakımlarını ihmal etmeyin.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER