Öpüşmenin faydaları

0

opusmek
Her birimiz çok yoğun stres altında oradan oraya koşuşturarak geçiriyoruz günlerimizi. Yaşadığımız bu kaos ortamları her geçen gün bizi biraz daha mutsuz ediyor. Öyle zamanlar geliyor ki, insanlara ellerindekiler yetmiyor hep daha fazlasını istiyor. Bu döngü böyle devam ediyor ve insanları mutsuzluğa götürüyor. Ancak bazı şeyler var ki, insanlarda nedensiz ve anlık mutluluklar yaratıyor. Öpüşmek bunlardan en özeli. Eşiniz, sevgiliniz, arkadaşınız, anneniz veya babanız, sizi öpen her kim olursa olsun, öpülmek bir anda tüm moralinizi düzeltebilir. Öpüşmenin ruhunuzu okşaması, size güven ve saygı duygusunu vermesi ve moral yükseltmesinin yanı sıra bilimsel olarak ta bilinen birçok faydası vardır. Bu yazımızda size öpüşmenin her türlü faydasından bahsedeceğiz.

  • Stresi azaltır: Öpüşme adrenalin hormonu üretimi artar, böylelikle böbreküstü bezlerde yer alan ve stres yaratan kortisol azalır, vücut olumlu şekilde uyarılır. Öpüşmek stresin, depresif ruh halinin, kızgınlığın ve korkunun azalmasına destek olur.
  • Ciğerleri açar: Öpüşmek ciğerlerin hızlı çalışmasını sağlar. İnsanlar normal şartlarda bir dakikada yirmi kere nefes alırken, öpüşme sırasında bu sayı altmışlara kadar çıkabilmektedir. Hızlı nefes alıp vermekte ciğerleri açar.
  • Yüz kırışıklıklarına iyi gelir: Öpüşme esnasında insan yüzünde, ağzında ve çenesinde yer alan 39 kas aynı anda çalışır. Bu kasların çalışması ise kırışıklıkların oluşmasına engel olur.
  • Kalori yaktırır: Öpüşme esnasında, iki dakika içerisinde ortalama on beş kalori yakılır.
  • Bağışıklığı artırır: Öpüşmek antikor üretimini artırır ve böylelikle bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Bir aşı görevi gören öpüşmek aynı zamanda verdiği ruhsal doygunluk ile de bağışıklığa destek olur.
  • Kalbe iyi gelir: Öpüşmek kalp ritmini hızlandırır. Öpüşme esnasında nabız spor yaparken ulaştığı 110 seviyelerine ulaşarak kalbe iyi gelir.
  • Dişlere iyi gelir: Tükürük salgısı diş minelerine iyi gelir. Öpüşme esnasında da tükürük salgısının arttığı bilinmektedir. Aynı zamanda sıklıkla öpüşen kişilerin ağız bakımına da özen gösterdiği gözlemlenmektedir.
  • Sakinlik ve huzur verir: Öpüşme esnasında meydana çıkan endorfin, morfinden iki yüz kat daha kuvvetli bir sakinleştiricidir.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER