Ofiste sağlıklı beslenmek için 5 tüyo

0

saglikli-yiyecek

Sağlıklı bir birey olabilmenin en önemli şartı sağlıklı ve düzenli beslenmek. Hayatın her evresinde, her döneminde özen göstermeniz gereken beslenme alışkanlıklarınız huzurlu bir hayatın baş şartı. Yoğun iş temposu içerisinde de, tatil zamanlarında da beslenme alışkanlıklarınızdan asla taviz vermemeniz gerekli. Saçlarınızdan kalbinize, tüm vücut sağlığınız ve bakımınız dengeli beslenmenize bağlı.

Bunun için dengeli ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerek.  Gereksiz yiyeceklerle öğün atlamak yerine, tam saatinde ve zamanında öğünlerinizi yemeniz faydanıza olacaktır. Her gün üç öğün yemek yemeli ve ara öğünleri de atlamamalısınız. Ara öğünlerde sağlıklı yiyecekler tercih etmeniz önemli bir noktadır. Evden işe, işten eve geçen yoğun günlerinizde özellikle çalışmaya dalıp yemek düzeninizi bozmak size uzun vadede enerji kaybı yaşatacaktır. Bu nedenle hem evinizde hem de ofisinizde sağlıklı beslenebilmek adına kendinize bir düzen kurmanız önemlidir. Özellikle belki de en çok vakit geçirdiğiniz ofisinizde beslenme alışkanlıklarınızı korumanız yaşantınızı olumlu yönde etkileyecektir. Ofiste nasıl sağlıklı beslenebilirim diyorsanız, size birkaç önerimiz var. İşte ofiste sağlıklı beslenmek için 5 tüyo;

• Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, ve atlanmaması gerekir. Genelde hep yapılan işe gelirken alınan simit, poğaça vb hamurlar ile bir çay içersiniz ve kahvaltı yerine geçmesini beklersiniz. Ancak bu yanlıştır. Ofise gelmeden önce, evinizden mutlaka iyi bir kahvaltı yapıp çıkmalısınız. Ofiste kahvaltı doğru bir beslenme alışkanlığı değildir. Evinizde detaylı bir şekilde, yağ, bal, reçel, bazı yeşillikler, zeytin ve peynir çeşitlerinden oluşan güzel bir kahvaltı sizi zinde tutacaktır.

• Evde kahvaltı yaptıktan sonra öğle yemeğine kadar illaki biraz acıkacaksınız. Bu hissi bastırabilmek için en güzel yol ara öğün olarak çekmecenizde duran bir meyveyi tüketmek olacaktır.

• Öğle arası iş yoğunluğunuz var ve yemeğe çıkamıyorsanız, yemeğinizi ofise istemeniz gerekir. Bu öğünü pas geçmek akşam yemeğine yüklenmenize neden olacaktır ki bu istenen bir durum değildir. Öğle yemeğinizde dışarıdan ızgara tavuk veya et siparişi vererek yanında da bir kase yoğurt yiyerek günün diğer yarısına bomba gibi başlamalısınız

• Ofislerde tüketilen çayların haddi hesabı yoktur. Çoğu zaman can sıkıntısından bardaklarca çay içilir. Gelen misafirleriniz olur, onlarla birlikte içmeniz gerekir. Bunaldığınız ve stresli günleriniz olur, bu durumda kahve üstüne kahve içerek kendinize gelmeye çalışırsınız. Ancak bu son derece yanlıştır.

• Eğer geç saatlere kadar çalışmanız gerekiyorsa, akşam yemeği saatinizi atlamamaya özen gösterin. Çalışmanıza biraz ara vererek yemeğinizi yiyin ve öyle devam edin. Öğün kesinlikle atlamayın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER