Metabolizmayı hızlandırmanın 5 yolu

0

Metabolizmayı yanlış beslenme ve hareketsizlik yavaşlatıyor.

metabolizma5

Metabolizma neden hızlı çalışmalı? Niçin kalori yakarız? Hiç düşündünüz mü? Kimi zaman kilomuzun sabit kalması için kimi zaman da vücudumuzu zinde tutmak için. Ancak biz canımızın istekleri doğrultusunda, sağlıklı olmasa bile sevdiğimiz yiyecekleri daha çok tüketiriz. Bu da bizim metabolizmamızı yavaşlatır. Erkekler kadınlara oranla daha fazla kalori yakar ve bundan dolayı metabolizma sistemleri de daha hızlıdır.

Yaş, genetik nedenler, cinsiyet, beslenme gibi birçok faktörde ortaya çıkınca metabolizmanın çalışma hızı da kişiden kişiye göre değişir. Yediğimiz besinlerin yaklaşık %10’u vücudumuz tarafından hayati organların çalışması için harcanır. Ancak biz öğün atladığımızda, spor yapmadığımızda hayatımızı durağan hale getirdiğimizde birde doğru besinlerle beslenmediğimizde metabolizmamız yavaşlar ve kilo almaya başlarız.

Metabolizma hızlı nasıl çalıştırılır ve hızlı kalori nasıl yakılır, işte 5 altın kural:

1-Vücudunuzu iyi tanımalı ve vücut kitle endeksini hesaplatmalısınız. Vücudunuzda ne kadar kas ne kadar yağ oranı olduğunu bilmek ve buna göre egzersiz yapmak oldukça önemli. Çünkü normal bir vücutta yağ oranı%30’u geçmemeli. Eğer yağ oranınız bundan fazlaysa kas oranını arttırmak için kısa aralıklarla ancak sık spor yapmalı vücudu çalıştırmalısınız. Vücutta yağ depolanmasını önleyen besinler almalısınız. Özellikle öğünlerin yanında alacağınız bir kase yoğurt yağ depolanmasını önleyecektir.

2- Jimnastik ve aerobik tarzı aktiviteler yapmak kas oranında artış sağlamaz ancak düzenli yapıldığında yağ yakımını arttırır ve metabolizma hızını yükseltir. Her gün olmak şartıyla bir saat bu tarz aktivite yapmak metabolizmanıza iyi gelecek. Düzenli egzersiz yaptığınız taktirde bir ay içerisinde metabolizmanızın hızlandığını siz bile hissedeceksiniz. Spor yaparken yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir kür hazırlayıp bunu düzenli olarak içebilir ya da brokoli, salatalık gibi yeşil sebzelerin taze şekilde suyunu sıkıp içebilirsiniz.

3- Yemeklerinizde özellikle acı biber, sarımsak gibi sebzeleri kullanmanız metabolizma hızınızda %5’lik artış sağlar. Ayrıca biberiye bitkisinin de yemekler de kullanımı ya da çay olarak tüketilmesi metabolizma hızında hızlı artışlar sağlamaktadır. Et yemeklerinin yanına hardal kullanmanız ve sütünüze tarçın eklemenizmetabolizmanızı hızlandıracağı gibi gün boyunca kan şekerinizin de dengede kalmasını sağlayacaktır. Yine sabah kahvaltılarında bir bardak greyfurt suyu tüketmek vücut direncinizi arttıracak ve gün içinde yap yakımınızı hızlandıracak.

4- Aşırı protein içeren besinleri aktivite sonrasında tüketmek metabolizma hızında %10’luk artış sağlar. Protein içeren yiyeceklerin vücutta sindirilmesi diğer besinlerin sindirilmesine göre vücudun daha fazla kalori yakmasına neden olur. Bu da ekstra bir kalori yakımı demektir. Hemprotein hem karbonhidratlı besinler tüketip birde bunların az yağlı olmasına dikkat ederseniz metabolizmanızın hızlı çalışmasına destek vermiş olursunuz. Yine yaptığınız spor aktivitesi konucunda az yağlı bir bardak süte orta boy bir adet muz ile karıştırıp içmeniz hem sağlık açısından uygun olacaktır hem de metabolizmanız açısından.

5- Vücudunuzun şeker ihtiyacını direk olarak glikoza dönüşen besin gruplarından değil de B vitamini bakımından zengin yiyeceklerden almazı daha faydalı olacaktır.  Örneğin, kuru meyve ve kuru yemişler rahatlıkla şeker ihtiyacınızı karşılar. Kuru incir, kuru kayısı, kuru erikten oluşan bir marmelat yine içinde şeker oranı oldukça az olmasına dikkat edilerek her gün belirli oranlarda tüketilebilir ve süt, çay gibi içeceklerinizin içine atacağınız bir tane kabuk tarçın sizin gün içerisinde vücudunuzun şekere ihtiyaç duymasını engelleyecektir.

Bir kadın bir günde ortalama 1000-1500 arasında kaloriye ihtiyaç duyarken, erkeklerde bu oran 2500 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Vücut gerekli kaloriyi alamaz ve yağ oranı da vücutta az olur ise bu kez kaslardan kullanmaya başlar ki bu da birçok sağlık sorununa davetiye çıkarır.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER