Metabolizmayı Hızlandıran 7 Yiyecek

0

yesil-cay

Canlıların yaşamını sürdürürken gerçekleşen tüm kimyasal tepkimeler olarak tanımlanabilen metabolizmanın yavaş çalışması büyüme, gelişme, ısı, hareket ve üreme gibi yaşamsal faaliyetlerinizin düşmesine neden olacaktır.

Metabolizmanın yavaş çalışması kilo alımını hızlandıracağından beslenme programınıza metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri eklemenizde fada var.

İşte metabolizmayı hızlandıran 7 yiyecek:

1- Acı biber: İçerisinde bulunan capsaicin adlı maddenin yakıcı özellikleri ile metabolizmayı hızlandırmaktadır. Acı biber yedikten sonra yaklaşık 3 saat boyunca metabolizmanın hızının 1,2-2 katına kadar çıktığını görebilmek mümkündür.

2- Zencefil: Sindirime yardımcı olmakla beraber vücut sıcaklığını da yükseltiyor olması zencefilin yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık olarak %20 oranında artırdığını söyleyebiliriz.

3- Yeşil çay: Kafein içeriğe sahip olan yeşil çay, vücut sıcaklığını artırıp metabolizmayı hızlandıran fenol adlı bir bileşiğe de sahiptir. Sıcak veya soğuk içebileceğiniz taze yeşil çay sayesinde ödem atmanız ve metabolizmayı hızlandırmanız mümkün olacaktır.

4- Protein: Karbonhidrata nazaran daha uzun sürede sindirildiğinden dolayı protein bakımından zengin bir yemekten sonra vücut daha fazla enerji ihtiyacı duyar ve yakılan kalori miktarı da buna bağlı olarak artar. Balık, hindi ve tavuk gibi kaynaklar kırmızı ete nazaran daha az yağ içerdiğinden tüketilmesi daha doğru olacaktır.

5- Lifli yiyecekler: Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan posaları sindirim sırasında kullanılan enerjiyi artıracağından metabolizmanın daha hızlı çalışmasına olanak sağlayacaktır. Bu sebeple özellikle diyet yaparken mutlaka kullanılması gerekmektedir. Üstelik kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları da çözmeye olanak sağlayacaktır.

6- Tarçın: Zayıflamaya iki etkisi bulunan tarçın kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırdığını ve daha uzun süre tokluk hissi verdiğini söylemek mümkündür. İkinci olarak sindirim sırasında vücut sıcaklığını yükseltip termik etki yaratarak metabolizmanın hızlanması ve harcanan enerji miktarını artırması söz konusu olmaktadır.

7- Keten tohumu: Midede su alan keten tohumu tokluk hissi yaratmaktadır. Ayrıca bağırsak hareketlerinin artmasıyla dışkılama yapmayı da kolaylaştırdığını söylemek mümkündür. Keten tohumunu 1 kase yoğurt içine 1 tatlı kaşığı koyarak karıştırıp tüketmeniz ve ardından 2 su bardağı su tüketmeniz doğru olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER