Masa tenisinde kazandıran 5 taktik

0

Günlük hayatta okul, iş yeri, otel gibi ortak kullanım alanı olan birçok mekanda kendine yer bulan masa tenisi, her spor dalında olduğu gibi profesyonel anlamda belli kurallar çerçevesinde oynanması gereken bir spordur. Günümüzde en sık oynanan sporlardan biri olan masa tenisinde oyuncular raket, top, raket lastiği gibi aksesuarlar arasından kendilerine en uygun malzemeyi seçer ve oyunu kurallar çerçevesinde oynar.

Masa tenisi oyuncuları 3 temel amaç çerçevesinde oyun kurar. Bunlar; topu rakipten daha uzun süre oyunda tutmak, kazandıran şutlar atarak rakip üzerinde baskı oluşturmak ve topu masanın önemli noktalarına atabilmektir. Uygulandığında sporcuya sayı kazandırabilecek 5 taktik ise şu şekilde sıralanabilir:

1.İstikrarı yitirmemek
Masa tenisinde istikrar, topu rakipten daha uzun süre oyunda tutmak olmalıdır. Süre uzatıldığında, rakibin hatalarında oyuncunun sayı kazanma şansı da artar.

2.Rakibin zayıf yönünü bulmak
Bu, profesyonellik gerektiren bir iştir ve çok sayı kazandırır. Maç öncesi rakibin maçlarını izlemek oyuncunun sık yaptığı hataları gözlemlemek için en iyi yoldur. Profesyonel masa tenisi oyuncuları maç sırasında rakiplerini çok iyi takip ederek, kısa sürede karşıdaki hataları görebilir ve oyunlarını bu hatalar üzerine oynayarak geliştirebilirler.

3.Vuruşları değiştirmek
Tekdüze oyun, rakibin sizi yenmesi için bir avantajdır. Bu nedenle sabit vuruşlar yerine, vuruşları değiştirerek oynamayı tercih etmek gerekir. Vuruş tekniği yanında vuruş hızını ve vuruş yönünü değiştirmek de rakibe karşı sayı kazanmak için bir fırsattır.

4.Avantajlı yönü belirlemek
Atik ve ayaklarını iyi kullanan rakiplere karşı, rakibi masa etrafında hareket ettirerek onu masanın değişik yerlerine çekmek, sayı kazandırabilir. Arka arkaya 2 vuruşta hem fileye yakın hem de fileden uzak vuruş yapmak hareketli rakiplerin topu kaçırmasına neden olabilir.

5.Kendini tanımak
Sporcu her ne kadar rakibine karşı yukarıdaki taktikleri uygulasa da aynı şeylerin kendisi için geçerli olduğunu bilmeli ve hatalarını gözden geçirmelidir. Sporcunun kendini tanıması ve müsabakada karşı tarafa bir stili olduğunu göstermesi oyunu kazanmasını sağlar.

Masa tenisini kaliteli malzemelerle oynamak istiyorsanız tüm masa tenisi raketi ve topu, masa ve aksesuarları, çanta, kaliteli lastikler, raket kılıfları, raket hazırlama ekipmanlarını Hazerspor.com internet sitesinde bulabilirsiniz. Hazer Spor’un Ankara’daki doğrudan satış mağazasında da masa tenisi severler için en kaliteli markaların aksesuarları satışa sunuluyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER