Masa başı kabusu bel ve sırt ağrılarını önlemenin 10 yöntemi

0

masabasi
Genellikle bel ağrısının ağır kaldırmak ya da fazla kilolar nedeniyle olabildiği düşünülse de ters ve ani hareketler yapmak, masa başında sürekli oturmak, saatlerce bilgisayar başında çalışmak, yanlış duruşlar ve yanlış oturma şekli nedeniyle gerginleşen kaslar bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Özellikle uzun süre aynı pozisyonda masa başında oturarak çalışan kişilerde bel ve sırt ağrılarının görülme oranı çok daha yüksek. Gün içerisinde belli hareketlerin tekrarlanması sadece belli kasların çalışmasına neden oluyor. Bu nedenle masa başında uzun saatler oturarak çalışan kişiler en azından her iki saatte bir mola verip yerinden kalkarak boyun, kol ve bacak kaslarını hareket ettirmeli ve diğer kaslarının da çalışmasını sağlamalı.

Önereceğimiz bazı basit yöntemlerle masa başında uzun saatler geçirmekten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarını azaltabilecek, önleyebileceksiniz.

  1. Uzun saatler boyunca hiç kalkmadan masa başında oturmaktan kaçının. Uzun süreli hareketsiz kalmak eklemlerde ve kaslarda olumsuz etkilere neden olur. Kısa molalar vererek birkaç dakika sürecek esneme hareketleri yapın ve omuzlarınızı, boynunuzu, kollarınızı ve sırtınızı esnetin. Başınızı omuzlarınıza eğerek ve başınızla daireler çizerek esnetebilirsiniz. Kolları ters istikamette çapraz bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Ellerinizi kenetleyerek yukarı ve ileri esnetebilirsiniz. Bir yere tutunarak yavaşça çömelip kalkabilirsiniz. Omuzlarınızı ayakta ya da otururken geriye doğru çevirebilir, omuzlarınızı yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz. Bu tür basit egzersizler mola verdiğinizde rahatça yapabileceğiniz hareketlerdir. Biraz yürüyüş de iyi gelebilir.
  2. Ayaktayken veya otururken duruşunuza dikkat edin. Yanlış duruşlar gergin kaslara sebep olur bu nedenle yanlış pozisyonda oturmaktan ve durmaktan kaçının. Yanlış pozisyonda durmak ve oturmak sırt ve bel ağrılarını tetikler.
  3. Otururken bel bölgeniz boşlukta kalıyorsa vücudun bele uyguladığı basıncı azaltmak için küçük bir yastık koyarak bu boşluğu ortadan kaldırın.
  4. Oturuş şeklinizi sürekli değiştirin. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ortopedik hastalıklara, şekil bozukluklarına ve anatomik sorunlara sebep olabilir.
  5. Otururken bacaklarınızın kalça hizasında ya da çok az üstünde olmasına dikkat edin.
  6. Otururken ayaklar yere değebilmelidir. Yere sarkan ayaklar kan dolaşımını engeller ve dizleri yorar.
  7. Oturulan masa ile dizler arası 5 santimetreden az olmamalı. Sırt, bacaklar ve dizler arasında dik açılı bir oturuş sağlanmalı. Bu şekilde iskelet ve kas sisteminde oluşabilecek rahatsızlıklar önlenebilir.
  8. Oturulan koltuk ayarlanabilir bir koltuk olmalı. Ara sıra koltuk ayarlarını değiştirerek koltuğun neden olduğu kas gerilmelerini önleyebilirsiniz.
  9. Kullandığınız bilgisayar ekranının göz hizasının ne çok üstünde ne de çok altında olmamasına özen gösterin.
  10. Günlük hayatınızda egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Düzenli yapılan egzersiz sağlıklı bir yaşam sağladığı gibi kasların da daha esnek olmasına ve ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER