Kış lastiği seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

0

Kış lastiği, araçlarımızın kış şartlarında güvenli bir yol tutuş, kısa fren mesafesi sağlaması için kullandığımız özel oto lastikleridir.

 

kis-lastigiKış lastiklerinin kaymaması yapılışındaki maddelere bağlıdır. Normal zamanlarda kullandığımız oto lastikler 7 derece sıcaklık altında sertleşir. Yumuşaklığını kaybeden oto lastik yolda fazla tutunamaz. Kışın buz, kar ve yağış şartlarında tercih edilen kış lastiğinin özelliği 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşmemesinden ve yumuşak kalmasındandır. Yumuşak kalan kış lastiği yola çok iyi bir şekilde tutunur.

Kış lastiği kullanırken kafamıza takılan bir konu da kış lastiklerinin hangi tekerlere takılacağıdır. Kimi otomobiller önden çekişli, kimi otomobiller arkadan itişli, kimi otomobiller ise dört çekişlidir. Bazı kişiler otomobillerinde kış lastiğini çekişin olduğu tekerlere takarlar. Fakat bu kullanım şekli çok yanlıştır. Kış lastiklerini dört tekere de takmak gerekir. Kış lastiklerinin kullanımdan tam verim ancak bu şekilde sağlanır. Frenleme mesafesinin kısaltılması için kış lastiklerinizi dört tekere takıp kullanın.

Kış lastiklerinin üzerinde belirli simgeler vardır. Bu simgeler genellikle kar kristalleri şeklindedir. Bu simgeleri gerekirse belirginleştirin. Belirginleştirmeyi silinmeyen bir kalem ile yapabilirsiniz.

Kış lastiği kullanımı için oto lastiklerinin değiştirilmesi otomobilimizin kışa hazırlanırken kış bakımının bir parçasıdır.

Kış lastiği alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken özellikler;

 

– Oto lastiklerin üretim tarihleri: Oto lastiklerin yapıldığı petrol maddeleri ve plastik maddelerinin özelliklerini yitirmemesi açısından ne kadar yeni olursa o kadar iyidir.
– Oto lastik seçiminde lastik üzerindeki dişlerin kalınlıklarına ve lastik kalınlığına dikkat etmeliyiz.
– Oto lastik seçimi yaparken yaşadığımız yerin iklim şartlarını ele almalıyız.
– Oto lastik kullanırken araçlarımıza uygun ebatlarda lastik seçimi yapmalıyız.
– Oto lastiklerimizi mevsimlere göre değiştirdikten sonra uygun koşullarda muhafaza etmeliyiz.
– Oto lastiklerimizin güvenli ve uzun ömürlü olabilmesi için tavsiye edilen basınçlarda hava basın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER