Kış hastalıkları ile başa çıkabilmenin 7 yolu

0

sogukSoğuk kış günleri geldi, dayandı. Hastalıklar kapıda. Kimi zaman ayakta hafif bir şekilde atlatılabilen kış hastalıkları kimi zaman sizi yatak döşek yatırabilir. Korunmak ise sandığınız kadar zor değil. Kış hastalıklarına yakalanmadan önce bazı önemli noktalara dikkat ettiğinizde ve özen gösterdiğinizde bu kışı sorunsuz atlatabilirsiniz. Kış hastalıkları ile başa çıkabilmenin yolu hastalığa yakalanmamanızdır. Hastalıklara yakalanmamanız içinde bazı yolları bilmeniz gerekir.

İşte kış hastalıkları ile başa çıkmanın 7 yolu.

  1. Kış mevsiminde karşımıza çıkan hastalıkların baş nedeni üşütmedir. Bu nedenle hastalıklarla başa çıkabilmeniz için mevsimine göre giyinmeyi bilmelisiniz. Ne çok ince giyinerek üşümeli, ne de çok kalın giyinerek terlemelisiniz. Kışın sıcak tutan yünlü kumaşları, atkı, eldiven ve bereleri ihmal etmemelisiniz.
  2. Kış mevsiminde yaşadığınız ortamlarda hava kurur ve bu kuru havayı uzun süre solumak hastalanmanıza neden olur. Bunun için çok kısa süreli de olsa oturduğunuz veya çalıştığınız odayı havalandırmanız ve nemlendirmeniz faydalı olacaktır. Eğer çok soğuk havalarda odanızı havalandırma şansınız olmuyorsa buhar makinelerinden bu konuda yardım alabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce odanızı makine ile nemlendirmeniz iyi gelecektir.
  3. Kış hastalıkları kolay bulaşır. Özellikle toplu ortamlarda çalışan veya okuyan kişilerin bulaşıcı hastalıklardan kendini koruması gerekir. Hasta olan kişiler öksürürken veya hapşırırken etrafına hastalık mikrobu saçar. Bunlardan uzak durmak ve bu kişileri uyarmak sizi koruyacaktır.

    c-vitamini

  4. Dengeli ve düzenli beslenme özellikle kış mevsiminde bizi hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerle yapılan öğünler, bol miktarda C vitamini içeren meyvelerle yapılan ara öğünler hastalıklarla başa çıkabilmenin en etkili yoludur. Bol miktarda mevsim meyvesi ve sebzesi tüketmek mikropların vücudunuzu ele geçirmesine fırsat vermeyecek ve sizi adeta bir kalkan gibi koruyacaktır.
  5. Kış mevsimi girmeden yaptırılan grip aşıları kışı rahat geçmenizi sağlayabilir. Ancak bu tek başına yeterli olmayacaktır. Aşı ile birlikte giyim ve beslenmenize yine özen göstermeniz gerekir. asi
  6. Uyku saatlerinizin düzensizliği, yoğun ve stres dolu bir yaşam bağışıklık sisteminizin çökmesine ve doğal olarak hastalıklara kolay yakalanmanıza neden olur. Kış hastalıkları ile başa çıkabilmek istiyorsanız uykunuza özen gösterin. Vücudunuzu yorgun bırakmayın ve zinde olmaya çalışın.
  7. Yaşadığınız ortamın ısısı hastalıklarla başa çıkabilmeniz için çok önemli. Odanızın her daim ne çok sıcak, ne de soğuk olmamasına özen gösterin. Normal zamanlarda 25 derece bir sıcaklık ideal olacaktır. Uyurken bu sıcaklığı 22 derecede tutmanız sizi hastalıklardan korur.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER