Kış aylarında beslenmenize dikkat edin

0

Kış mevsimi kendini gelen soğuklarla iyice hissettirmeye başladı. Soğuklar arttıkça hastalıklarda da artışlar görülüyor. Kış hastalıklarından korunabilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar arasında doğru ve dengeli beslenmek de yer alıyor.

kis

Söz konusu kış mevsimi olduğu zaman, yaz mevsimine oranla daha fazla yemek seçeneğine sahip olabilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda ısınmak için içilen sıcak bir çorbanın tadına doyum olmaz. Kış ayları sebze ve meyve tüketimine çok daha fazla özen göstermesi gereken aylardır. Çünkü kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten korunma amaçlı bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Bu nedenle alışveriş listenizde mutlaka bolca meyve ve sebze olsun. 

Özellikle meyve olarak narenciye yani portakal, greyfurt ve mandalina gibi C vitamini içeren meyveler ve vücudu mikroplardan arındıracak kivi gibi meyveler tüketmek bağışıklığı koruyabilmek adına oldukça faydalı. Soğuk havalarda yenebilecek meyvelerin her birinin ayrı faydası var.  Örneğin nar bedeni güçlendirip toksinlerden arındırır, antioksidan özelliğe sahiptir. Gripten korunmak istiyorsanız nar tüketmeyi ihmal etmeyin. Şeftali ise soğuk algınlığına karşı güçlü bir koruyucudur.  

Karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası gibi lahanagiller, maydanoz, tere, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler  A ve C vitamininden zengin besinlerdir. Bu sebzeleri tüketmeye özen göstermek kış mevsiminde sağlıklı bir şekilde beslenebilmeniz açısından yararınıza.

Haftalık beslenme programınıza balığı da ekleyebilirsiniz. Böylelikle kalp sağlığınızı da korumuş olursunuz. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin somon mutlaka haftalık beslenmenizde yer alsın.

Bol su tüketmek her mevsim için önemli. Bolca su tüketmeniz hastalıklardan korunabilmenize olanak sağlayacaktır. Yazın sıcaklar yüzünden sıklıkla su içiyor olabilirsiniz, kış mevsiminde de en az yaz mevsiminde olduğu gibi bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Suyu bolca tüketmenin yanı sıra vücudun direncini artıracak olan meyve suları ve bitki çayları gibi başka sıvıları da beslenme listenizden eksik etmeyin. Vücudunuzun toksinlerden kurtulmasını sağlamalarının yanı sıra vücut direncinizi de arttıracak. Günde bir bardak taze meyve suyu içmek size daha sağlıklı, zinde ve enerjik hissettirecek. Kışın vücudun güneş alma oranı daha az olduğundan D vitamini eksikliği yaşanabilir bu nedenle az yağlı süt tüketmekte de fayda var.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER