Kış aylarında bağışıklığı güçlendirmek için vitamin desteği

0

Vitamin ihtiyacı kış aylarında çok daha fazla görülür. Çünkü kış ayları süresince  grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar birçok insanı yatağa düşürür. 

vitamin

Bu hastalıklardan korunabilmenin ve kışı rahat bir şekilde geçirebilmenin en etkili yolu ise vitamin takviyesidir.

Doğru zamanlarda, doğru miktarlarda alınan doğru vitaminlerin bağışıklık sisteminiz üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Bağışıklığı güçlendirmek için özellikle kış aylarında çok daha fazla vitamin almaya önem verilmeli.

Hangi vitamin desteği ile, neleri aşabilirsiniz?

A Vitamini

Büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimin yanında enfeksiyonlara karşı iyi bir direnç kaynağıdır. Kış döneminde karşılaşacağınız enfeksiyon risklerine karşı sizi koruyacaktır. A vitamini en çok maydanoz, ıspanak, havuç, portakal gibi sebze ve meyvelerde bulunur.

B Vitamini

Bu vitamin farklı şekilde bulunur. Her birinin ayrı ayrı etkisi vardır. Bunların yokluğunda ve eksikliğinde vücut yorgun düşer ve böylece bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sistemi zayıfladığında hastalıklara yakalanma riski artar.

C Vitamini

Kış mevsiminde vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden birisidir. Özellikle grip ve soğuk algınlıkları için birebir gelen C vitamini insan vücudunda kendiliğinden bulunmaz. Kesinlikle dışarıdan besinler aracılığı ile takviye alınması gerekir. Vücudun savunma sistemini artıran C vitaminini kış boyunca her gün düzenli olarak almak gerekir. Uzun süreli ara vermek vücudun kış aylarında hazırlıksız olmasına neden olabilir. Maydanoz, brokoli, soğan, havuç, bezelye portakal, mandalina, greyfurt ve nar yoğun C vitamini deposudur.

D Vitamini

Güneş ışığı en iyi D vitamini kaynağıdır. Kış aylarında yokluğunu hissettiren güneş ışığı beraberinde birçok rahatsızlığın gelmesine neden olur. Güneşin etkisinin azalması ile D vitamini ihtiyacı karşılamak besinlere düşer. Balık, yumurta, tereyağı, karaciğer ve kırmızı etten karşılanacak D Vitamini kış aylarını daha sağlıklı karşılamak için gereklidir.

E Vitamini

Antioksidan etkisi olan E vitamini özellikle yaşlıların bağışıklık sistemini güçlendirici bir yapıya sahiptir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlayan bu vitamin sayesinde kış aylarına güçlü ve daha kuvvetli girebilirsiniz. Mısır, yulaf, lahana, ıspanak, marul, ceviz ve buğday bol miktarda E vitamini içerir.

K Vitamini

Kış aylarında normal zamanlara nazaran her anlamda daha güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç vardır. Bunun için kabak, inek sütü, peynir, pirinç ve muz tüketerek K vitamini desteği sağlayabilir ve kış aylarındaki hastalıklara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER