Kilo aldırmayan ve kilo vermeye yardımcı 7 sebze

0

green-juice
Yediklerinize dikkat etmek, kilo aldırmayan besinlere yönelmek, çok seviyor olsanız da kilo aldırıcı yiyeceklerden uzak kalmaya uğraşmak her ne kadar kulağa pek keyifli gelmese de ideal kilo dengesini sağlamak açısından oldukça önemli. Diyete ve spora alışkın olmayanların başta zorlanmaları çok normal, zamanla alışkanlık haline getirilen doğru beslenme şekli biraz disiplin ve azimle sürdürülebildiğinde sonuçlar da mükemmel oluyor.

Tartıya çıktığınızda aldığınız kilolar nedeniyle yüzünüz asılıyorsa ve bu durumdan mutsuzsanız, fazla kilolar nedeniyle daha çabuk yoruluyorsanız, bu göbek de ne diyorsanız, aldığınız kıyafetleri rahatça giyebilmek istediğiniz halde eski kıyafetleriniz artık üzerinize olmamaya başladıysa alarm çanları çoktan çalmaya başlamış demektir. Sağlıklı olmak, aldığınız kıyafetleri her daim giyebilmek, fit bir vücuda sahip olmak ve formda olmak için spor yapmak kadar yediklerinize dikkat etmenizin de bu saydıklarımızı sağlayabilmek de büyük etkisi var.

Kilo vermeyi sağlayan ya da kilo aldırmayan birçok besin var. Biz bu yazımızda kilo aldırmayan ve kilo vermeyi sağlayan sebzelere ve bu sebzelerin faydalarına yer verdik.

Kabak

Kilo vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olması nedeniyle kabak kilo vermek isteyenlerin besin listelerinin vazgeçilmezi olabilir. Kalorisinin az olması, içerdiği yağın düşük seviyede olması nedeniyle kilo vermede etkili. Ayrıca kemik sağlığının ve kalp sağlığının korunmasında, cildin yaşlanmasının yavaşlatmasında, saç kırılmalarının önlenmesinde, yağ ve glikoz seviyesinin dengelenmesinde, bağışıklığın arttırılmasında etkili bir role sahip. Kabak kanseri önlemek konusunda da etkili oluyor.

Lahana

Et ve süt ürünlerinde bulunan besin deposunu barındırması nedeniyle kilo vermeye yardımcı olması yanı sıra lahana tam bir C vitamini kaynağı. Vücutta bulunan zararlı maddeleri atmaya yardımcı olan ve doğal idrar söktürücü özelliğine sahip lahana Alzheimer’a karşı da koruyucu. Kanserli hücrelerin gelişimini engelliyor. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor ve vücut direncini artırıyor. Kansızlığı giderdiği gibi kan şekeri değerini dengeye sokuyor. Cilt kırışıklıklarını düzelmesinde etkili ve yaşlanmayı önlüyor.

Kereviz

Düşük kalorili bir sebze olan kereviz kilo vermede ve kilo alınmasının önlenmesinde etkili bir yere sahip. Kolesterolü düşürüyor, yüksek kolesterole bağlı diğer hastalıkların ortaya çıkmasına da engel oluyor. Sakinleştirici özelliği olması nedeniyle sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağladığı gibi içerdiği lifler sayesinde sindirim sitemi için de faydalı. Kereviz yüksek kan basıncını düşürdüğü gibi kanserle de mücadele eden bir sebze.

kereviz

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası kalorisinin çok düşük olması nedeniyle ideal sebzelerden birisi özelliğini taşıyor. Kilo vermek isteyenler mutlaka beslenme listesinde bu sebzeyi bulundurmalı. Vitamin açısından da zengin olması nedeniyle diyetlerde kullanılıyor. Cilt sağlığı açısından ve vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasında etkili.

Karnabahar

Karnabahar yağ yakmak için önemli bir unsur olan C vitamini ve yağ yakmaya yardımcı olan bol miktarda folat içermesi nedeniyle kilo vermede oldukça etkili bir sebze. Prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip karnabahar vücudu temizleyen sebzelerden biri olma özelliğine de sahip. Karaciğere inanılmaz fayda sağlıyor. Kalp sağlığı için inanılmaz faydalı olan kereviz kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı oluyor. Kemikleri güçlendirmek için yardımcı olmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Semizotu

Semizotu, çok düşük kalori oranı sebebiyle kilo vermek veya kilo dengesini korumak için tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer alıyor. Kansere karşı koruyucu etkisi olması yanı sıra kanı temizliyor. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile zihin yorgunluğu ve uykusuzluğa da iyi geliyor. Kalbi koruyor ve idrar sökme özelliğine sahip.

Brokoli

Diyet yapanlar için seçilebilecek brokoli en düşük kalorili besinler arasında yer alıyor. Vücuda alınan besinlerin çabuk yakılmasını sağlıyor. Bu nedenle mutlaka tüketilmeli. UV ışınlarına karşı cildi koruyucu etkisi var. Kalp hastalıkları riskinin azalmasını sağlıyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER