Kariyer hayatında insanları etkilemenin 11 yolu

0

Kariyer hayatı oldukça çetrefilli, stresli bir hayattır. Özellikle hırslı bir erkekseniz ve başarılı olmak istiyorsanız, hedefiniz de yüksekler ise işiniz bir kat daha zorlaşıyor.

kariyer

Kariyer hayatı, özellikle ilişkileri yönetirken insanları zorlayabilir. Bu yolda önünüze birçok engel çıkacağı gibi başarınızı kıskanan kişiler, sizi çekemeyen dostlar ve işinizdeki mevkide gözü olan iş arkadaşları gibi birçok engeli de aşmak zorunda kalacaksınız. Tabi ki başarıya giden yolda eğer hedefe ulaşılırsa, emin olun aşılmayacak engel, gidilmeyecek yol yoktur. Ayrıca kim hoşlanmaz ve hangi erkeğin hoşuna gitmez başarılı ve kariyerli bir iş hayatı sergilemek. İnsanları etkilemek ve başarıdan başarıya koşmak. Gerçekten sizin olduğu kadar ailenizin, sevdiklerinizin de övünç kaynağı olursunuz.

Peki, kariyer hayatı boyunca tuttuğunu koparan insanları iş hayatında etkilemek ve etkileyici bir kişi olmanın yolları nelerdir? Siz de iş hayatında insanları etkilemek yolları nelerdir öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Kariyer hayatı süresince insanları etkilemenin 11 yolu

1- Kariyer hayatınızda makul olacak en yükseği hedefleyin. Hiçbir zaman bir üst mevkide olmasın gözünüz her zaman daha iyisi var demlisiniz ve en iyisi ben olmalıyım düşüncesine sahip olmalısınız. Çünkü ne kadar yukarıyı hedeflerseniz zaten her ulaştığınız nokta hedeflerinizin bir altı oluyor. Bu durumu göz önünde bulundurursak daima en iyisini istemekte fayda var. Ayrıca birinden çok uçuk bir şey istediğinizde hayır cevabı alırsınız ancak sizin asıl amacınızda olan şeyi istediğinizde, karşınızdaki kişi bir önceki talebinize bakarak ikinci isteğinizi daha makul bulacak ve reddetmeyecektir.

2- İş yaptırmak istediğiniz kişiye duymak istediği şeyleri söyleyin ve o şekilde hitap edin. Belki ilk önceleri biraz durumu garipsese de daha sonra kulak aşinalığı olacak ve işinizi ya da talebinizi kolaylıkla yapacaktır.

3- Karşınızdaki kişi mevki sahibi ya da belirli bir statüye sahip ise bu statüsünden faydalanın. Bir işi yaptırmak ya da bir anlaşmayı imzalatmak istiyorsunuz ama bir türlü ikna olmuyorsa onu etkilemek için sürekli isminin önüne gelen hitap kelimesini kullanın patron, başkan, vekil, müdür gibi artık hangi statüye sahip ise.

4- Kariyer hayatında Benjamin Franklin’in etkisi yaratın. Genellikle kişiyi etkileme sanatı ve kişisel gelişim kitaplarında sıklıkla duyulan bir terimdir. İş yapacağınız ya da iş hayatında etkilemek istediğiniz kişi sizden pek haz almıyor ve ön yargıları var diyelim sizde bunu aşmak için bir şekilde bu kişinin size iyilik yapmasını sağlatın. Yaptığı iyilik karşısında büyük bir minnet duyar, teşekkürlerinizi iletirseniz o kişinin size karşı olan ön yargısını yıkmış ve sizden hoşlanmasını sağlamış olursunuz.

5- Etkilemek istediğiniz kişiye abartmadan ara sıra iltifat edin ve ona ilgili davranın. Evet, kulağa pek hoş gelmiyor belki, kişilik yapınızda da pohpohlama pek yer yok ama ne yapalım konu iş, kariyer ve kişiyi etkileme üçlüsü olunca bu tarz şeylerde kaçınılmaz oluyor. Etkilemeye çalıştığınız kişiyi ara sıra kısa telefon görüşmeleri yaparak hal hatır sorarak, başarılarından saygınlığından veya kendinde beğendiği bir durumdan bahsederek yumuşatabilir ve kolayca etkiniz altına alabilirsiniz.

6- Etkilemeye çalıştığınız kişinin kesinlikle hatalarını ve yanlışlarını düzeltmeyin. Emin olun sizin yaptığınız doğru bir davranış olsa da, bu karşınızdaki insanda olumsuz bir intiba çizebilir. En azından işinizi halledene ve onun ile iletişiminizi güçlendirene bu tarz düzeltmelerden kaçının. Kafanıza yatmıyor olsa bile, sessiz kalmak ya da tarafsız olmak bazen en doğru davranış.

7- Eğer karşınızdaki kişi sizden etkilensin ve sizi muhatap olarak alsın istiyorsanız, o konuşurken özellikle birebir konuşmalarınızda göz teması kurun ve söyledikleri karşısında sürekli onu onaylar şekilde başınızı sallayın. Çünkü onaylanmak ve söylediği şeyleri can kulağı ile dinlemek herkesin hoşuna gider. Bu sayede karşınızdaki kişiyi daha kolay etkiniz altına alır ve istediğiniz şeyi yaptırabilirsiniz.

8- Beden dili önemlidir, doğru kullanın, nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız öğrenin. Beden dilini doğru kullanmak, sözleri destekler ve dinleyicide çok daha fazla etki bırakır.

9- İyi bir dinleyici olun. Dinlemek sadece duymak değil. Karşınızdakini sözünü kesmeden, yargılamadan ve kendinizi onu yerine koyarak dinleyin. Dinlemek, iletişimi güçlendiren faktörlerden biri.

10- Kişisel imajınıza önem verin. İmaj sadece görüntüden ibaret değil. Giyim ve tarz, kişisel bakım yanı sıra davranışlar imajı destekler. Dik bir duruşunuz ve kendinize öz güveniniz olsun. İmajı güçlü insanlar daha kapıdan ilk adımlarını attıklarında bile fark edilirler.

11- Bildikleriniz ile yetinmeyin. Sürekli okuyarak, araştırarak, güncel haberleri ve olayları takip ederek kendinizi geliştirin. Böylelikle girdiğiniz her ortamda her konudan doğru olarak bahsedecek birikiminiz olur.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER