Kalp sağlığınız için bilmeniz gerekenler

0

MEYVEHayat zorlaştıkça, günlerimiz yoğunlaştıkça, stres ve sıkıntımız arttıkça kalp rahatsızlıkları da artıyor. Özellikle erkeklerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranı kadınlara nazaran daha fazla. Artık çok genç yaşlarda bile karşımıza çıkan kalp hastalıklarından korunmanın tek yolu elbette kendimize iyi bakmamız. Hastalıkları tetikleyici şeylerden uzak durarak kalp sağlığımıza yönelik bir yaşam tarzı oluşturmak ise kendimize iyi bakmanın ilk kuralı. Peki kalp sağlığımızı nasıl koruyabiliriz. İşte kalp sağlığımız için bilmemiz gerekenler;

  • Diyet: Diyet denildiğinde insanın aklına sadece zayıflamak adına yapılan çalışmalar gelmemelidir. Sağlıklı beslenme yöntemleri de aslında birer diyettir. Günümüzde beslenme şekillerimiz kalp ve damar sağlığımızı etkileyen en önemli unsurlardandır. Taze sebze, meyve, lifli gıdalar, balıklarla ve doğal besinlerle geçirilen öğünler ise sağlıklı beslenmek demektir. Bu diyetleri yaşam tarzı haline getiren insanların kalp sağlığı üzerinde olumlu etkisi oldukça fazladır.sigara
  • Sigara: Sigaranın kalp sağlığı üzerinde ki etkisini artık bilmeyen yoktur. Sigara kullanan insanların günlük kullanım oranları kalp hastalıkları ile orantılıdır. Kullanım oranı arttıkça riskte artmaktadır. Direkt sigara tüketenlerle birlikte pasif içicilerde yadsınamayacak derecede oranlarla zarar görmektedirler. Sigara kullanımına son verildiğinde ise mevcut risk ilk yılın sonunda % 50 azalır ve kalan risk ancak on yıl içerisinde yok olur.
  • Hipertansiyon: Hipertansiyon kalp ve damar hastalıklarında birkaç farklı alandan olumsuz etki yaratmaktadır. Genç ve orta yaşlı hipertansiyon hastalarında kalp rahatsızlıklarını tetikleyici unsurlar oluşur. Bunun önüne geçebilmek içinse tansiyonu kontrol altına alıcı tedaviler uygulanmalıdır.
  • Diyabet: Diyabet ile kalp sağlığı arasında sıkı bir ilişki vardır. Diyabet hastalarında kalp rahatsızlıklarına rastlamak bazen kaçınılmaz olur. Ancak iyi tedavi edilen bir diyabet bu riskten uzaktır.
  • Fiziksel Aktivite: Fiziksel aktivitenin azlığı kalp sağlığını etkileyen unsurlardandır. Günlük yaşantı içerisinde belirli bir düzeyde aktivite yapılmadığında kalp hastalıkları riski artmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum daha söz konusudur. Yapılan egzersizlerin düzenli olmasının yanında doğru olması da gerekmektedir. Haftanın üç günü,en az 30 dakika süren egzersizler kalp sağlığınızı destekleyecektir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER