Kaliteli ve sağlıklı uyku uyuyabilmenin 12 sırrı

0

1
Birçok insanda görülen en büyük sağlık problemlerinden biri uykusuzluk ve sağlıksız uyku sorunudur. Uykusuzluk çekilmesi, uykuya dalarken zorluk çekilmesi, uyku sırasında sürekli uykunun bölünmesi gibi durumlar uyku kalitesini düşürür. Kullanılan mekanın uygunluğunun, beslenme alışkanlıklarının, uykuya geçişteki ruh halinin uyku kalitesinde etkisi oldukça fazla. Ayrıca horlama, uyku apnesi, fazla kafein, stres, mide şişkinliği ve hazımsızlık, yatağın rahatsızlığı, aşırı endişe, depresyon gibi faktörler de sağlıksız uyku sebepleri arasında.

Kaliteli ve sağlıklı uyumanın sırları neler? Rahat bir uyku çekebilmeniz dileğiyle bu sırları sizin için hazırladık.

 1. Kaliteli bir uykunun en üst sırada yer alan sırlarından biri sağlıklı ve kendinize uygun bir yatağa sahip olmaktır. Çok yumuşak ya da çok sert bir yatak sizin için uygun olmayabilir. Seçtiğiniz yatak hem vücut ağırlığınızı kaldırabilecek kapasitede olmalıdır hem de uygun sertlikte olmalıdır. Orta sertlikte bir yatak tercih edilebilir.
 2. Kaliteli bir uyku için nasıl yastık seçtiğiniz ve yastığı nasıl kullandığınızda önemli bir etken. Yastık seçiminizin doğru yapılmış olmasına özen gösterin. Boyun boşluğunuzun desteklenmesi uyurken önemlidir bu nedenle boynunuzu destekleyen bir yastık tercih edin. Başınızı koyduğunuzda yastığınız ne çok düz ne de çok dik durmamalı.
 3. Yatmadan önce yatacağınız odayı mutlaka havalandırın. Odaya bolca oksijen girmesini sağlayarak odanın havasını temizleyin.
 4. Uyunan alanda ısı dengesine dikkat edin. Çok sıcak ya da çok soğuk bir oda uykunun kalitesini etkiler.
 5. Uyku öncesi en az bir saat önce yemeyi ve içmeyi bırakın. Dolu bir mide karnınızda şişlik yaratarak hazımsızlığa neden olabilir bu da uyumanızı zorlaştırır.
 6. Hep aynı saatte yatmaya ve aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Kaliteli uyku çok uyumakla değil, sağlıklı, yeterli bir uyku ile ve düzenli uyku saatleri ile sağlanabilir.
 7. Yatmadan önce zihninizdeki konuşmaları susturun ve zihninizdeki düşüncelerden arının. Mümkünse gün içerisinde egzersiz yaparak ya da hoşlandığınız hobilerle bedeninizi ve zihninizi arındırın. Dolu kafayla yastığa konan zihin ya da stresli bir beden sağlıksız uykunun baş düşmanlarıdır.
 8. Yatmadan önce çay, kahve gibi içecekler almaktan, alkol ve sigara kullanımından uzak durun. Yatma vaktine yakın ılık bir süt ya da rahatlatıcı bitki çayları tercih edebilirsiniz.
 9. Yatağa girmeden önce yapılan ılık bir duş daha rahat uykuya dalmayı sağlayabilir.
 10. Uykuya rahat geçiş için odanın yeterince karanlık olması ve gürültüden uzak olması gerekir.
 11. Yaydıkları elektromanyetik etki nedeniyle yatak odasında elektrikli aletlerin, cep telefonunun bulundurulmamasına dikkat edilmeli eğer bulunduruluyorsa da bu aletler baş bölgesinden uzak tutulmalı.
 12. Uzun vadede sürekli ve yüksek sesli horlama, diş gıcırdatma, diş sıkma gibi uyku kalitesini düşüren sorunlar yaşıyorsanız bir an önce önleminizi alın ve mutlaka bir doktora başvurun.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER