İyi gitmeyen bir ilişkiyi düzeltmenin 12 yolu

0

iliskiÖzellikle erkekler kadınlara oranla bir ilişkiye çok daha az yatırım yapma eğilimindedir hatta bir ilişkiden sıkıldıklarında ya da ilişkilerinde sorunlar olduğunu düşündüklerinde bunları çözmek yerine kaçmayı daha çok yeğler. Bir ilişkiyi düzeltmekte çok geç kalırsanız, iyi gitmeyen bir ilişki zamanla her iki tarafı da yıpratabilir ve sonunda birliktelik kurtarılamaz bir noktaya gelebilir. İyi gitmeyen bir ilişki tabi ki her iki tarafın da sorunu çözmeye çaba göstermesi ile kurtarılabilir. Hiçbir şekilde uyum sağlanamıyorsa ve ilişkide çözümlenemez problemler olduğuna eminseniz buna rağmen sadece alışkanlıktan devam ediyorsanız, bu birlikteliği sonlandırmanın vakti gelmiş de olabilir.

iliski-2

İlişkinizi kurtarmak ve iyi gitmeyen bir ilişkiyi düzeltmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz yöntemleri sizin için hazırladık.

 1. İlişkideki yürümeyen noktaları birbirinizle sakin bir şekilde konuşun. Sorunlardan kaçarak ya da içinizde biriktirerek bir çözüm bulamazsınız. İlişkide sadece siz mi, karşı taraf mı yoksa her iki taraf mı mutsuz ve bunun sebepleri neler belirleyin. Birlikte yürümeyen konular ile ilgili bir liste yapın. Bu listede yer alan sorunları düzeltmek için gereken adımları birlikte belirleyin.
 2. Eşiniz bir hata yaptığında, çok fazla yargılamak ve eleştirmek yerine bir daha yapmayacağına söz veriyorsa onu bağışlamayı deneyin ve daha ılımlı, yapıcı yaklaşın.
 3. Gün içinde birlikte geçirdiğiniz zamanların kalitesini arttırın. Birlikte dinlenmek, gezmek, eğlenmek veya rahatlamak için birbirinize zaman ayırmaya çalışın. Birlikte yapılan aktiviteler kişileri birbirine daha çok yakınlaştırabilir.
 4. Özellikle kadınlar birlikteliğinizin sizin için ne kadar değerli ve önemli olduğunu hissetmek ister. Bunu eşinize sözlerinizle ya da yapacağınız küçük jestlerle hatırlatın.
 5. Birlikte çıkılabilecek bir hafta sonu tatili ilişkiye hareketlilik getirebilir ve daha çok baş başa kalacağınız zaman geçirmenizi sağlayabilir.
 6. Birlikte olduğunuz insanı neden seçtiğinizi ve bu insana nasıl aşık olduğunuzu hatırlayın. İlişkinin başında insanlar çok daha ilgilidir. İlk zamanlarınızı yeniden yaşatın.
 7. Kendiyle yapılan içsel hesaplaşma kişinin hem kendini daha doğru tanımasını hem de kendisinin de bazı hatalar yapabildiğini görmesini sağlar. Yürümeyen şeyler için sürekli başkasını suçlamak yerine kendi içinize dönmeyi ve eksik yönleri geliştirmeyi ihmal etmeyin.
 8. Doğru iletişim kurun. Düşüncelerinizi paylaşırken imalı yollardan uzak durun, net olun. Karşı tarafın sözünü kesmeden ve objektif olarak dinleyin. Düşünceleriniz veya şikayetlerinizi öfkelenmeden, karşı tarafı rencide etmeden, sakin ve mantıklı bir şekilde dile getirin. Keyifli sohbetten uzak birbirini sorgulayan, eleştiren diyaloglar zamanla ilişkiyi yorar. Eğer ikinizin de yapıcı bir konuşma için uygun psikolojide olmadığınızı düşünüyorsanız uzaklaşın ve sakinleştikten sonra iletişim kurun.
 9. Karşınızdaki kişi geçici bir depresyon ya da ruhsal çalkalanma yaşıyor olabilir. Depresyonda olan insanlar birlikte oldukları insana soğuk, öfkeli ya da ilgisiz davranma eğiliminde olabilir. Karşı tarafın yaşadığı bu döneme destek olun, daha anlayışlı davranın ve onu profesyonel bir yardım almak konusunda cesaretlendirin.
 10. Cinselliği aktif ve her iki tarafı memnun edecek kalitede tutmaya ve rutinden uzaklaştırmaya çalışın. Cinselliği geri plana atmak, sadece görev için yapmak, tartışmalar sonrası cinsellikten kaçarak karşı tarafı cezalandırmaya çalışmak zamanla soğukluğa sebep olur. Birbirinize dokunun, daha çok fiziksel temasta bulunun.
 11. Kıskançlığınızı kontrol etmeyi ve eğer gereksiz yere yapıyorsanız güvensizlik korkunuzu yenmeyi öğrenin. Paranoyaya çevrilmiş kıskançlık tarafları yorar ve tartışmaların artmasına sebep olur.
 12. Özel günlere daha çok önem verin. Hanımlar bu konuda oldukça hassastır.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER