Instagramda popüler olmanın yolları

0

Instagram, son zamanların vazgeçilmez sosyal medya aracı oldu. Twitter, Facebook’un, Instagram ise Twitter’ı yendi. Aslına bakarsanız sosyal medya savaşında durum şuanlık berabere. Mark (facebook.com’un kurucusu), instagramı 1 milyar dolar nakit parayla satın alarak Jack (twitter.com’un kurucusu) ile girdiği savaşın rövanşını almış oldu. Jackse, instagramı alamayınca bir çocuk misali ilk önce uygulama üzerinden paylaştığı fotoğrafları kesti, sonrasındaysa “Arkadaş bul” özelliğine desteğini çekti. Kimbilir belki de yakında paylaşım desteğini de çeker.

instagram

Peki instagramı bu kadar özel yapan neydi? Tabi ki öncelikle fotoğraflara verebildiğiniz renk filtreleri. Devrimdi. Photoshop bilgisi olan biri için tanıdıktı bu filtreleme olayı ama insanların ilgisini en fazla çeken özelliğiydi. Bu özelliğin Apple’a bile ilham olduğu düşünülebilir. Nitekim IOS 7 ile kamera kısmına filtreleme özelliği getirdi. Jack ise yine çocuk misali “instagramı alamıyorsam bende fotoğraf ekleme özelliğime filtrelerimi eklerim.” dedi. Instagramı bu kadar seviyor olmamızın bir diğer nedeni ise ünlü isimlerin ev hallerini burada paylaşıyor olmaları. Nedense sevdiğimiz bir ünlüyü pijama ile gördüğümüzde mutlu oluyoruz.

Instagramda en önemli olaylardan biri elbette ki takipçi ve beğeni sayısıdır. Bunları arttırmanın çeşitli yolları var ve insanların en çok kullandığı yöntem takipçi satın alma yöntemidir. Örneğin 500 takipçi istiyorsunuz. Bu işi yapan sitelere parayı ödüyorsunuz ve 500 takipçiniz oluyor. Bu yazıda ise doğal yollarla instagramda beğeni ve takipçi kazanma yöntemlerini öğreneceğiz.

Özgün olun

Herkesin kendine ait bir bakış açısı vardır. Hiçbirimiz Ara Güler değiliz ve olamayız da ama elbette ki belli bir açıdan bakarak iyi fotoğraflar ortaya çıkarabiliriz. Önemli olan bunları sizin çekmiş olmanız, daha da önemlisi insanların buna inanması.

Etiket kullanın
Twitter ile hayatımıza giren, televizyon dizilerinin altında ara ara çıkan meşhur #hashtag. Fotoğraflarınızın altına etiket yerleştirin. Örneğin gökyüzü fotoğrafı koymaya hazırlanıyorsunuz, gökyüzü masmavi ve etiket olarak #blue #sky şeklinde etiketlemeler yaptınız. Keşfet kısmında konu etiketleri ile arama yapan bir kişi “blue” yazarak arama yaptı. İşte, karşısında size fotoğrafınız.

Profiliniz güncel olsun
2 ayda bir fotoğraf eklerseniz insanlar size unutur. Tam tersi 1 saat içinde 10 tane fotoğraf eklerseniz de insanlar sizden sıkılır, takibi bırakır. Günde 2-3 fotoğrafı belirli zaman aralıklarıyla ekleyin.

Instagram filtrelerine bağlı kalmayın
Yazının başında fotoğraf renk filtreleme işini başımıza instagramın açtığını söylemiştik. Hatta Jack ile dalga bile geçtik. Ama instagramdan sonra filtreleme konusunda o kadar başarılı uygulamalar yazıldı ki, instagram gölgede kaldı, hatta karanlıkta. Çektiğiniz fotoğrafları, “VSCOcam, Rookie” gibi mükemmel tonları olan uygulamalarla renklendirin ve öyle ekleyin instagrama. Farklı renkler insanların ilgisini çekecektir ve size app’in adını soracak, fotoğrafınıza yorum yapacaktır.

İnsanları takip edin
Popülerlik elbette güzel bir olaydır ama egoya yenik düşmenin alemi yok. Özellikle popüler olan kişileri takip edin, fotoğraflarını beğenin, yorumlar yapın. Lütfen, lütfen ama lütfen “takip edeni takip ederim” yorumcularından olmayın. Çok itici oluyorlar.

Diğer sosyal ağlarda fotoğraflarınızı paylaşın
Facebook, Twitter, Tumblr gibi sosyal ağlarda fotoğraflarını paylaşın, daha çok insana ulaşın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER