Home office çalışmanın 5 püf noktası

0

Home office çalışmak birçok kişinin hayalini kurduğu bir şey. Her sabah bir telaş hazırlanma çabası olmadan, trafik stresini olmadan, bu işlemler için zaman kaybetmeden evde çalışmak sizce de kulağa çok hoş gelmiyor mu?

evde_home_office_calismak

Kendi çalışma planınızı kendinizin yaptığı, patron ve müdür korkusu olmadan istediğiniz zamanlarda molalar verebildiğiniz, canınız çalışmak istemediğinde o günkü işinizi başka saatlerde yapmak üzere bıraktığınız anlar neden hoş olmasın ki? Tüm bu güzelliklerin yanında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ortaya verimli çalışmaların çıkması oluyor. Rahatlığa fazla alışmadan, işin vermiş olduğu sorumlulukları taşımak ve doğru işler yaratabilmek için home office çalışma kültürünü bilmek ve ona göre hazırlanıp uygulamak gerekiyor.

Bunun için bazı püf noktalar var. İşte home office çalışmanın 5 püf noktası:  

  1. Home office çalışma anlamında seçtiğiniz çalışma alanınız oldukça önemli. Size evde olduğunuzu unutturacak, iş disiplini ve sorumluluklarını hissettirecek bir ortam olması gerekiyor. Tüm gününüzü burada geçireceğiniz için ofis kurallarına uygun şekilde dekore etmekle işe başlamalısınız. Yeterli ışık alan, ergonomik ofis mobilyaları barındıran, dağınıklıktan uzak bir home office verimli çalışmalar yapabilmeniz için gerekli.
  2. Home office çalışıyor olmak dışarıdan kulağa çok hoş gelse de aslında zor bir olaydır. Evin rahatlığını bir kenara bırakıp, üzerinizde bir müdürün veya başka bir kuralın baskısı yokken işe saatinde başlayabilmek ve düzenli devam ettirebilmek önemlidir. Bunun için bir plan doğrultusunda hareket etmeniz dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalarından birisidir.
  3. Eve iş getirmek diye klasik bir tabir vardır. Home office çalışanlarda bu kavram biraz kafa karışıklığı yaratabilir. Ancak çalışma yeriniz neresi olursa olsun bu sözün gerçekliğine inanmalısınız ve home office çalışırken özel hayatınızla iş düzeninizi birbirinden mutlaka ayırmalısınız.
  4. Home office çalışmanın en büyük avantajı ofis masraflarından kurtuluyor olmanız. Büyük şirketlerin birçoğu artık ofis binalarını sadece toplantılar ve özel durumlar için kullanmayı tercih ediyor. Personellerini home office çalışmaya yönlendirerek maliyetleri düşürüyor. Bu durumda işinizin devamlılığı için her an ulaşabilir olmanız gerekli. Düzenli bir internet bağlantısı ve özel bir telefon hattı işten kopmamanıza ve ulaşılabilirliği sağlamanıza yardımcı olacaktır.
  5. Home office çalışmalarda çalışma saatlerinin düzeni de çok önemli. Bunu takip edebilmek için odanızın duvarına bir saat asmak bu kavramı hatırlamanıza ve planınızı en ideal şekilde uygulamanıza yardımcı olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER