Güzel fotoğraf çekmeyi sağlayacak 12 püf noktası

0

fotograf-2olama süresi
Fotoğraf çekmek hem rahatlatan hem stres attıran hem de kendinizle baş başa zaman geçirebileceğiniz güzel bir hobi. Fotoğraf çekimi yaparken kullanılan makinenin kalitesi ve özellikleri tabi ki önemli ama öncelikle fotoğraf çekenin makineden çok fotoğrafçının kendisi olduğunu da unutmamak gerekir. Bir fotoğraf düşünülerek, çerçeve kafada şekillendirildikten sonra ve en önemlisi ışık şartlarına dikkat edilerek çekilmeli.

fotograf-1

Siz de daha güzel fotoğraflar çekmek ve sergilemek istiyorsanız önereceğimiz birkaç püf noktasına kulak verin.

 1. Işık bir fotoğrafçı için oldukça önemlidir çünkü fotoğrafın en iyi hali ışığı en güzel almış halidir. Bir fotoğraf sadece çok ışık altında bozulmaz, az ışık alınca da bozulur. Ne çok fazla, ne çok az ışık. Işığı doğal yollardan azaltamıyorsanız makinenizin pozlama süresi ve diyaframı ile oynayarak azaltabilirsiniz. Özellikle ters ışıkta ve güneş ışığının çok parlak olduğu yerlerde fotoğraf çekmeniz gerekiyorsa mutlaka objektifinizin parasoleyini (güneşliğini) kullanın. Zor ışık şartlarında fotoğraf çekiyorsanız RAW formatını kullanabilirsiniz.
 2. Karanlık ortamlarda fotoğraf çekiyorsanız 3-4 metreden uzak mesafelere flaşınızın gücünün yetmeyeceğini göz önünde bulundurarak daha yakın mesafeden çekim yapmanızda fayda var.
 3. Güneşin tam tepede olduğu saatlerde mümkünse fotoğraf çekmemeye çalışın. İdeal fotoğraf çekme zamanı gün ışığı için ikindi saatleri, akşam saatleri içinse özellikle günbatımı zamandır.
 4. Bazen güneş ışığının çok fazla olduğu zamanlarda flaş kullanmak iyi bir sonuç verebilir. Özellikle portre çekimlerinde ışık, çekilen kişinin arkasından geliyorsa bu kişi ters ışıkta kalacaktır ve bu nedenle de yüzü çok karanlık çıkacaktır. Daha aydınlık bir çekim istiyorsanız dolgu flaşı kullanabilirsiniz. Dolgu flaşı, az bir ışık etkisiyle gereksiz gölgeleri yok etmeye yarar. Dolgu flaşın anlamı gölgeleri aydınlatıp, oradan da detay almak ve yüksek ışıktaki kontrast fazlasını düşürmektir.
 5. Özellikle insan fotoğrafları ve portre çekiyorsanız arka planların sade olmasına dikkat edin. Karışık bir arka plan portre fotoğrafı çekerken hoş bir görünüm vermeyebilir.
 6. Yakından çektiğiniz portre fotoğraflarda göze netlik yaparsanız daha hoş bir kare yakalayabilirsiniz.
 7. Çekeceğiniz karenin yatay mı yoksa dikey mi daha hoş görüneceğine doğru karar verin. Bazı objeler ve görüntüler yatay çekildiğinde, bazıları ise dikey çekildiğinde daha güzel bir fotoğraf oluştururlar.
 8. Eğer hızlı ve hareketli bir fotoğraf çekecekseniz hızlı fotoğraf karelerini kaçırmamak için makinenizin drive modunu önceden seri çekime getirin.
 9. Ufuk çizgisinin fotoğraf karesinin alt kenarına paralel olmasına dikkat edin.
 10. Bebek ve çocuk fotoğrafları çekerken ayrı bir özen göstermek gerekir. Yeni doğmuş bir bebek fotoğrafı çekecekseniz kesinlikle flaş kullanmayın. Çocuk fotoğrafları çekerken sürekli hareket etmelerini önleyebilmek için ellerine onları oyalayacak bir şeyler verin.
 11. Çekeceğiniz objeyi fotoğraf karenizin tam ortasına getirmeyin. Objeyi karenin alttan, üstten, sağdan veya soldan 1/3’üne yerleştirmek çok daha hoş bir fotoğraf çekmenizi sağlar.
 12. Çiçek fotoğrafları çekerken rüzgarın hızını dikkate alın.

fotograf

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER